Összesen 6097 haláleset lett volna megelőzhető a koronavírus tavaly őszi negyedik (delta) hullámában és az ötödik (omikron) hullám januári felfutó szakaszában, ha az elhunyt oltatlan fertőzöttek teljesen, vagyis emlékeztető oltással együtt be lettek volna oltva – állapította meg hét szakértő közös tanulmánya, amelyet a portfolio.hu szemlézett.
Sokkal védettebbek voltak az oltottak
365 670 regisztrált fertőzött adatainak vizsgálata alapján a magyar szakértők arra jutottak, hogy a koronavírussal összefüggő halálozás kockázatát a teljes oltottság a delta-hullám idején 90–95 százalékkal, az omikron-hullám során pedig 80 százalék körül csökkentette.
Az eredmények szerint a teljesen oltottak között valamivel több mint 111 ezer megbetegedés és 1250 haláleset történt itthon, míg az oltatlanoknál közel 254 ezer megbetegedés és kicsit több mint 6800 haláleset. Vagyis a negyedik járványhullámban 16-szor nagyobb eséllyel betegedtek meg a 18-69 éves oltatlanok, mint a teljesen oltottak, és 32-szer nagyobb valószínűséggel hunytak el a 18-79 éves oltatlanok a teljesen oltottakhoz viszonyítva.
A tanulmány megjegyzi, hogy vannak más, külföldi kutatások, amelyek ennél kisebb halálozási különbséget azonosítottak a teljesen oltottak és az oltatlanok között, és azt is, hogy a nemzetközi tapasztalatoktól eltérő módon újrafertőződést nem sikerült azonosítani a magyar mintában. Felhívták a figyelmet arra is: a valószínűsíthető őszi járványhullámhoz közeledve szükség volna a lakosság átoltottságának növelésére és felfrissítésére.