A másnaposság tüneteit talán senkinek sem kell bemutatni: az italozás utáni órákban jelentkező szédülés, hányinger, rosszullét és erős fejfájás akár az egész napunkat tönkreteheti. Sokan rögtön a fájdalomcsillapítókhoz nyúlnának, egyesek azonban más praktikákat is bevetnek a tünetek enyhítéséért. A Harvard Health cikkében összegyűjtötte azokat a módszereket, amelyekkel enyhíthetjük a macskajajt.
Hogy kit mennyire visel meg az italozás, azt számos dolog befolyásolhatja: hogy mennyit ettünk, milyen az egészségi állapotunk, és legfőképp persze az, hogy mennyi alkoholt fogyasztrottunk előző nap. Több tanulmány is arra a következtetésre jutott, hogy az enyhén és mértéktartóan ivók jobban ki vannak téve a másnaposságnak, mint a nagyivók. Egy másik kutatás eredménye pedig azt sejteti, hogy az alkoholista felmenőkkel rendelkezőket is jobban megviseli a másnaposság.
Hogyan enyhítsük a másnaposságot?
Nyilvánvalóan az a mértékletes alkoholfogyasztás a legbiztosabb módja annak, hogy csökkentsük a másnapossággal járó tünetek intenzitását. Az alábbi tippek ugyanakkor szintén segíthetnek.
Bőséges folyadékfogyasztás
Az alkohol vízhajtó hatású, fogyasztása ugyanis csökkenti egy olyan hormon termelődését, mely a szervezet hidratálásáért felelős. Ha a másnapossághoz hasmenés, izzadás vagy hányás is társul, akkor a szervezetünk még jobban kiszáradhat. Fontos tehát, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk, már néhány korty víz is segítheti a szervezetet az alkohol lebontásában.
Másnaposan sokan kívánnak levest, és a levesek közül a csontleves, illetve a sok csonttal főtt húsleves a leginkább áldásos hatású ilyenkor (de egy jó zöldségleves is remek ötlet). Nemcsak a szervezet hidratálásában segít, hanem a nátriumszint helyreállításában is, amely a sejtjeink folyadékháztartásának megfelelő működéséhez elengedhetetlen.
Kerüljük a sötétebb színű alkoholok fogyasztását
Kutatások igazolták, hogy az átlátszóbb, tisztább színezetű alkoholok, mint például a vodka vagy a gin, kisebb arányban okoznak másnaposságot, mint a sötétebb, sűrűbb alkoholok, mint amilyen a whiskey vagy a vörös bor. Ezek ugyanis rendszerint több olyan vegyületet tartalmaznak, amelyek lebontása nagyobb energiabefektetést és több időt igényel.
Kávé vagy tea ivása
Nincs ugyan kiemelten a másnaposság tüneteit kezelő hatása, másnaposan a kávé vagy tea fogyasztása mégis segíthet. A koffein fájdalomcsillapító és élénkítő hatása szolgálatunkra lehet ezekben a nehéz órákban, figyeljünk azonban arra, hogy vízhajtó, így kiszáríthatja a szervezetünket.
B-vitaminok és cink pótlása
A The Journal of Clinical Medicine című folyóiratban megjelent tanulmány szerint azoknál az embereknél, akik étrendje gazdagabb cinkben és B-vitaminokban.
Kutyaharapást szőrével?
Sokan úgy tartják, hogy az átmulatott éjszakát követő alkoholfogyazstás szintén megóv a másnaposság tünetei ellen. Egyrészt igaz, hogy a tünetek ettől némileg enyhülhetnek, a folyamatos alkoholbevitel ugyanakkor csak tovább terheli a szervezetünket és késlelteti a rengenerációt, így ez semmiképpen nem javasolt másnaposság esetén