Milyen az, ha igazán betörik a fej?

A koponyatörések általában a súlyos, életveszélyes állapotok közé tartoznak, ezért gyors felismerésük és ellátásuk első percei is igen meghatározóak.

A koponyacsontok

A több mint húsz koponyacsont többféle feladatot is ellát. Az agykoponya csontjainak (fal-, nyakszirt-, homlok-, ék-, halántékcsont) elsődleges feladata az agy védelme, míg az arckoponya csontjai többek közt egyes érzékszerveink felépítésében és működésében segítenek, a rágást segítik elő és számtalan egyéb funkciót látnak el. Ennek megfelelően tehát a koponyacsontokat két nagy csoportra, az agy- és arckoponyára osztjuk. Az agykoponya csontjai varratos, az arckoponya csontjai csontos összenövéssel kapcsolódnak egymáshoz.

Koponyatörések

A koponyasérülések többségét vérzés is kíséri, sok esetben vérzés esetén el is felejtik megvizsgálni az esetleges törés lehetőségét. Fontos tudni, hogy a koponyatörések csak egy része érzékelhető könnyen, elsősorban a súlyos sérülések, sok esetben csupán csak nehezen vehető észre. Apróbb mélyedések a fejen, duzzanatok, zúzódások is törésre, repedésre utalhatnak.

A koponyacsontok sérülésének tünetei lehetnek:

  • látható külsérelmi nyom a fejen
  • folyadék vagy vér szivárgása az orrból;
  • folyadék vagy vér szivárgása a fülből;
  • vér a szemfehérjében;
  • szemkörüli vérömleny, ún. pápaszem hematóma;
  • arc vagy fej deformitása;
  • arc vagy fej asszimetriája;
  • vérzések a fejen, arcon;
  • dudorok, torzulások a fejen;
  • eszméletvesztés, eszméletlenség;
  • amnézia, emlékezet zavar, emlékezet kiesés;
  • hányás, hányinger, szédülés;
  • kóros reflexek;
  • fül mögötti terület kékes elszíneződése;
  • szaglási zavarok;

A koponyatörés veszélye, hogy a zárt és steril koponyaüreg megnyílik, ezáltal fertőzés alakulhat ki. Az elmozduló csontok további sérüléseket okozhatnak, fontos idegpályák sérülhetnek meg, továbbá veszélybe kerülhet a szem, orr és fül normális működése. Szerencsére a leggyakoribb koponyatörések közé az orrcsont és állkapocs-törése tartozik, de ezek is lehetnek veszélyesek.

Koponyasérültek ellátása

A koponyatörések esetén indokolt a mozgatási tilalom, a sérültet helyezzük nyugalomba, fektessük le, fejét támasszuk meg kissé emelt állapotban, védjük az esetleges időjárási tényezőktől (izolációs fólia, esernyő). Vérzés esetén mielőbb alkalmazzunk fedőkötést (sapkakötés) a fertőzések megelőzése érdekében, ügyeljünk a gondos fertőtlenítésről! Vizsgáljuk meg alaposan a sérültet, keressünk további sérüléseket, kérdezzük ki alaposan. Kövessük nyomon a kísérő tüneteket (hányinger, hányás, fájdalmak stb.).

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mit csinálnak a kiérkező mentők?

A betegek ellátása számtalan körülménytől függ. Az alábbi ellátások csak nagy általánosságban igazak, ezektől jelentős mértékben eltérő ellátás is indokolt lehet.

A koponyasérült első vizsgálata a tudatállapot megítélése. Erre különböző pontrendszerek használatosak a helyszíni ellátásban. Nem egyszeri vizsgálatot, hanem rendszeres ellenőrzést jelent, hiszen rövid időn belül változhat a sérült állapota.

Gyakran a vérzés lesz a legszembeötlőbb tünet, de a fejsérülteket egyéb szempontból is meg kell vizsgálni, keresni kell további sérülések esetleges meglétét.

Ellenőrizni kell látható-e vérzés az orr- és hallójáratból. Megjelentek-e az agyrázkódás jellegzetes tünetei.

Természetesen a hajas fejbőrt is ellenőrizni kell, hiszen sokszor nehezen vehető észre dúsabb hajzat esetén a sérülés.

Fontos lehet a beteg egyéb mérhető paramétere, pl. vérnyomás, pulzus, vér oxigén szintje.

Súlyos koponyasérült egyúttal potenciális nyaki sérültnek tekintendő, ezért a nyakat külön rögzítenünk kell. Eszméletlen állapotban elsődleges teendő a légutak átjárhatóságának ellenőrzése és fenntartása, gyakran intubáció segítségével.

Eszméleténél lévő koponyasérült szoros megfigyelést igényel.

Mint minden súlyos sérült, így a koponyasérült esetében is számolni kell az állapot rosszabbodással, ezért a rögzítésen felül vénabiztosításként infúzió kerül bekötésre, mely lehetőséget ad szükség esetén a gyors gyógyszeres beavatkozásra, illetve oxigént inhalál a beteg.

A rögzítés, immobilizálás mellett megfelelően pozícionálni is kell a koponyasérültet, mely a törzs enyhe megemelését jelenti.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Reggelig előfordulhat eső, de északon ónos eső, havazás is kialakulhat. Később főként az északkeleti határszélen lehet vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő este -4, +7 fok valószínű. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra