A 2024-es évben összesen 1085 alkalommal riasztották a tűzoltókat szén-monoxiddal kapcsolatos esetekhez. Noha ez alacsonyabb, mint az 1232 riasztást magában foglaló 2023-as adat, így is 145 ember szenvedett mérgezést a gáz miatt, közülük pedig 12-en meghaltak – írja Facebook-oldalán a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. „A statisztikák, a számok mögött mindig emberi sorsok, nem ritkán tragédiák vannak” – hangsúlyozzák a posztban.
A bejegyzés szerint a legtöbbször úgy keletkezik szén-monoxid, ha zárt térben, nem megfelelő levegő-utánpótlás mellett ég nyílt láng. Ilyenkor a tűz lassanként elhasználja a helyiség levegőjét, tökéletlen égés jön létre, annak melléktermékeként pedig mérgező szén-monoxid képződik. A probléma megelőzése érdekében a tűzoltók az alábbi szabályok betartására hívják fel a figyelmet.
- Bármilyen nyílt lánggal működő eszköz használata esetén folyamatos szellőzésről kell gondoskodni az adott helyiségben. Nem elég néha szellőztetni: az ablakokba légbevezetőket kell szerelni!
- Évente egyszer javasolt ellenőriztetni a fűtőeszközöket, vízmelegítőket. Továbbá érdemes szén-monoxid-érzékelőt beszerelni ezek környezetébe.
- Nem ritkán a kémények szabálytalan műszaki kialakítása vagy elhanyagolt állapota is hozzájárul a szén-monoxid-termelődéshez. Ennek kapcsán fontos megemlíteni, hogy családi házakhoz nem jár ki automatikusan a kéményseprő. Az ingyenes kéményellenőrzéshez időpontot kell először egyeztetni.
Borítókép: BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság/Facebook