Egy friss kutatás szerint egyre inkább zöld színűek az óceánok, és ennek nagy valószínűséggel a klímaváltozás az oka - írja a The Guardian. A tanulmány szerint a mélykék tenger az idő múlásával folyamatosan zöldebbé válik, különösen az egyenlítőhöz közeli szélességeken. BB Cael, a tanulmány egyik szerzője szerint nem maga a zöldülés a probléma, hanem a mögötte lévő változás az ökoszisztémában.
Korábban is születtek kutatások az óceán zölddé válásáról, Cael és csapata azonban a NASA Modis-Aqua műholdjának több mint 20 éven át készített felvételeit vizsgálta. A munka során az óceán árnyalatának változási mintáit keresték egy teljesebb színspektrumon keresztül, beleértve a vöröset és a kéket.
A különböző méretű planktonok eltérően verik vissza a fényt, a különböző pigmenteket tartalmazó planktonok pedig másképp nyelik el azt. A színváltozások vizsgálata világosabb képet adhat a tudósoknak a planktonpopulációk változásairól szerte a világon. A fitoplankton ugyanis kulcsfontosságú az óceáni ökoszisztémák számára, mivel a legtöbb tápláléklánc alapjának számít.
Ezeket a színváltozásokat összehasonlították egy olyan számítógépes modellel is, amely azt szimulálta, hogyan néznének ki az óceánok, ha soha nem következett volna be az ember okozta globális felmelegedés. A különbség egyértelmű volt. A változásokat a világ óceánjainak több mint 56 százalékán észlelték - ez a terület nagyobb, mint a Föld összes szárazföldje. A legtöbb helyen a zöldülés volt a jellemző, de egyes területeken a piros és a kék színek domináltak.
"Ezek talán nem hatalmas, ökoszisztémát romboló változások. De ismét csak azt bizonyítják, hogy az emberi tevékenység a globális bioszféra olyan részeire is hatással van, amelyeket még nem értünk teljesen" - magyarázza Cael.