Veszélyes tévhitek terjednek a gombákról

Számos tévhit kering a gombákról, ezeknek azonban nem szabad bedőlni, hiszen úgy akár az életünket is veszélybe sodorhatjuk. Az alábbiakban a legveszélyesebb hiedelmeket ismertetjük.

Fontos dologra hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) egyik közelmúltbeli Facebook-posztja. Mint írták, bár számos tévhit kering a gombákról, ezeknek nem szabad hinni, hiszen még ha egyes gombafajokra esetleg igazak is az állítások, a többségükre nem.

Ha bedőlsz a veszélyes hiedelmeknek, azzal súlyos mérgezést kockáztatsz. Érdemes tehát tisztában lenned az alábbiakkal.

gombaszedés
Számos tévhit kering a gombákról. Fotó: Getty Images

Tévhit: a forrázás méregteleníteni a veszélyes gombákat

Nem igaz, hogy forrázással és a kalapbőr lehúzásával minden mérgező gomba ártalmatlanítható. A gyilkos galóca például biztosan megtartja a méreganyagát még a kalapbőr lehúzása és a leforrázás után is.

Tévhit: ha mérgező, akkor felvágva elszíneződik a húsa

Sokan úgy tartják, hogy csak az a gomba mérgező, amelynek húsa elszíneződik, ha felvágjuk. A gyilkos galóca húsa viszont például fehér marad még felszeletelés után is, így könnyen összetéveszthető egyes ehető gombákkal. Fontos tudni továbbá, hogy a tévhit ellenére a „csigarágott” és „kukacos” gomba is lehet mérgező.

Tévhit: csak akkor mérgező, ha megkékül

„Egyes vidékeken, ahol a lakosság csak vargányát gyűjt, az a téveszme alakult ki, hogy a mérgező gombák színt váltanak, megkékülnek. Ez a jel csak néhány tinóru gombára érvényes, mert három mérgező tinóru (farkastinóru, sátántinóru és kissé a kesernyés tinóru) valóban kékül. Kékül azonban sok jó, ehető tinóru is” – figyelmeztetett a Nébih.

Tévhit: mérgező gombák felismerhetők ízükről, szagukról és színükről

Ugyancsak elterjedt tévhit, hogy a mérgező gombákat könnyű felismerni csípős ízükről, rossz szagukról, illetve feltűnő, élénk színükről. A szakértők szerint ugyan valóban vannak olyan gombacsoportok – például a galamb- és a tejelőgombák –, ahol igaz, hogy a jó ízűek fogyaszthatók, a csípősek viszont megárthatnak, a többi gombacsoportra azonban már nem érvényes ez a megfigyelés. „Sem a gyilkos galóca, sem a többi veszélyes, mérgező gomba nem csípős, nem rossz szagú, nem élénk színű, sőt: gyakran jó ízű, bizalmat keltő” – emelték ki.

A vadon gyűjtött gombát mindig ellenőriztesd le egy gombaszakellenőrrel. A képzett szakemberek listája innen tölthető le.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra