Veszélyes szúnyogok lepik el az országot

Veszélyes vírusokat is terjeszthetnek azok az ázsiai szúnyogok, amelyek a változó klíma és az illegális hulladéklerakások miatt egyre nagyobb számban jelennek meg Magyarországon.

Az utóbbi időben három invazív csípőszúnyog faj jelent meg Magyarországon: a zebraszúnyog, az ázsiai bozótszúnyog és a koreai szúnyog - közölte az Inforádió munkatársával Soltész Zoltán, a Magyar Természettudományi Múzeum biológusa. Elmondása szerint mindhárom faj ázsiai eredetű, és elsősorban faodvak vizében fejlődik.

Melegebb időben menetrendszerűen megjelennek a vérszívó szúnyogok, hogy csípésükkel sok kellemetlenséget okozzanak nemcsak az emberek, de a házi kedvencek számára is. Hogy miért veszélyes az állatokra a szívférgesség, arról bővebben az alábbi cikkünkben olvashatnak!

A biológus szerint azért tudtak élőhelyet váltani, mert az ember által eldobált hulladékokban a faodvakhoz hasonlóan összegyűlik a víz, ez pedig kedvez a szaporodásuknak. Magyarországon három betegséget terjesztenek a szúnyogok: a nyugat-nílusi vírust , az Usutu vírust és a dirofilariát - sorolta Soltész Zoltán. Ezek a vírusok a szúnyog nyálmirigyében szaporodnak tovább, a következő csípéssel pedig az állat másnak is továbbadhatja.

A szúnyogok több veszélyes vírust is terjeszthetnek
A szúnyogok több veszélyes vírust is terjeszthetnek

Mennyire veszélyesek?

A nyugat-nílusi vírus nem ismeretlen Magyarországon, 2003 óta szinte minden évben megjelenik a határainkon belül. Jellemzően azokban a megyékben okoz megbetegedést, amelyek területén a költöző madarak tömegesen fordulnak elő. A betegséget ugyanis azok a szúnyogok viszik át az emberre, amelyek egyaránt csípik a madarakat és az embereket. Halálos megbetegedést nem regisztráltak még miatta, súlyos tünetek pedig legtöbbször azoknál a betegeknél jelentkeznek, akiknek gyenge az immunrendszerük. Előfordulhat az is, hogy valaki átesett ugyan a fertőzésen, de nem jelentkeztek nála komolyabb tünetek.

Szintén egyre gyakoribb itthon a Dirofilaria immitis, azaz a szívféreg , amely elsősorban a háziállatokra jelent veszélyt. A féreg lárvái szúnyogcsípéssel kerülnek a házi kedvencek testébe, majd 6-7 hónap alatt fejlődnek ki. A lappangási időt követően a lárvák eljutnak a nagyobb tüdőerekbe és a szívbe is. Emiatt az állat fáradékonnyá válik, majd a végső stádiumban keringési, légzőszervi és szívpanaszok lépnek fel. A paraziták 7-10 évig is élhetnek a kedvencek testében, a kifejlett férgek pedig akár 30 cm hosszúra is megnőhetnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra