A több mint 150 országban jelen lévő WHO a tavalyival azonos összeget szeretne összegyűjteni a Gázai övezettől Afganisztánig 42 válságövezetben élő több mint 300 millió ember megsegítésére – derül ki a szervezet csütörtökön Genfben ismertetett, év elején szokásos nemzetközi felhívásából. „Megfelelő és fenntartható finanszírozás nélkül azzal a lehetetlen feladattal nézünk szembe, hogy arról kell döntenünk: kiről gondoskodjunk és kiről ne” – mondta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az ENSZ egészségügyi szakosított szervezetének főigazgatója a felhívást ismertetve.
Bírálta egyúttal a szükségletek és az elérhető pénzalapok közötti szakadékot. Tavaly a globális egészségügy finanszírozása a szükségletek alig 40 százalékára volt elegendő. „Ezeknek a pénzalapoknak lehetővé kell tenniük, hogy szembeszállhassunk a konfliktusokkal összefüggő, korábban soha nem látott globális egészségügyi válságokkal, az éghajlatváltozás okozta problémákkal, a járványokkal és a népesség elvándorlásával” – jelezte közleményében a WHO. A szükséghelyzetek egyre szaporodnak, már „nem elszigeteltek vagy véletlenszerűek”, hanem „állandók, egymást követik és egyre fokozódnak” – mutatott rá a főigazgató.
Az Egészségügyi Világszervezetet részben a tagállamok által fizetett tagdíjból, másrészt önkéntes adományokból és beruházásokból finanszírozzák. Egyes programok költségvetésének kétharmadát öt adományozó ország biztosítja. A WHO által a héten, az igazgatótanács februári elejei ülése előtt az interneten közzétett dokumentumokban arra figyelmeztettek, hogy fennáll egyes donorok elveszítésének a veszélye.
Borítókép: Getty Images