A húgykövesség tünetei és kezelése kutyáknál

Húgykövesség során konkrementumok keletkeznek a kutya húgyutaiban. A kövek mérettől, alaktól függően átjuthatnak a húgyhólyagba, majd továbbhaladva részben vagy teljesen elzárhatják a húgycsövet, ami annak tágulatát és a későbbi vesekárosodást eredményezi.

A kutyák húgykövességének okai

A kövek összetételük alapján rendkívül sokfélék lehetnek. A legelterjedtebbek az úgynevezett struvitkövek, de előfordulhatnak urát-, cisztin- és szilikátkövek is. A kiváltó ok a kő típusától is nagymértékben függ. A húgykövesség kialakulásának leggyakoribb okai:

  • genetikai eredetű anyagforgalmi zavarok
  • húgyúti fertőzések, gyulladások
  • káros mellékhatások, amelyek a vizelet pangásához vezetnek
  • daganatos megbetegedések
  • helytelen étrend és/vagy kiegészítők adása az állatnak, amelyek a vizelet sűrűségét növelik
  • sebészeti beavatkozás következtében a húgycső szűkülete vagy hegesedése

A kutyák húgykövességének tünetei

Egyes beteg kutyák nem mutatnak tüneteket, különösen a korai szakaszban. A vesekövesség viszonylag ritkán fordul elő, és elsősorban szukáknál figyelhető meg. Sokáig nem okoz tüneteket: gyakran már a vese szerkezetének károsodása miatt kialakuló idült veseelégtelenség tünetei mutatkoznak, mire észreveszik. A kő innen a húgycsőbe kerülhet és beékelődhet, ami igen erős hasi fájdalmakat okozhat.

Milyen tünetekről ismerhető fel a bélférgesség kutyáknál? Részletek itt.

A húgyhólyagkövesség jóval gyakoribb, és legtöbbször eleinte szintén nem jár tünetekkel. A kutya fájdalmas vizelése, illetve véres vizelet esetén gyanakodhatunk erre. A húgycső elzáródása általában hím állatokban fordul elő, a tünetek ekkor hirtelen alakulnak ki: nyugtalanság, fájdalmas vizelés, véres vizelet, valamint a has megnagyobbodása a megnövekedett húgyhólyag miatt. A húgyhólyagrepedést követően magas karbamidtartalmú vizelet kerül a hasüregbe, ezt követően az állat már menthetetlen, amennyiben nem kerül sor idejében orvosi beavatkozásra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A húgykövesség eleinte gyakran nem okoz tüneteket
A húgykövesség eleinte gyakran nem okoz tüneteket

A kutyák húgykövességének diagnózisa

Az állatorvos kikérdezi a kórelőzményt és mindenre kiterjedő fizikai vizsgálatot végez a kutyán. Elvégzi továbbá a rutin laboratóriumi vizsgálatokat, beleértve a teljes vérképet, a biokémiai profilt, az elektrolit panelt és a vizeletvizsgálatot, így felméri a kutya állapotát és a betegség súlyosságát. Ezek a tesztek segítenek a differenciáldiagnózis felállításában.

A pontos kórjelzésre a hasi röntgen elvégzése után van lehetőség, melynek segítségével jól megjeleníthetők a kövek, illetve méretük is meghatározható. Szükség esetén intravénásan fecskendeznek be speciális festéket és úgynevezett kettős kontrasztos cisztográfiát végeznek, amellyel jobban láthatóvá válnak a kövek.

A röntgenvizsgálat segít megállapítani, hogy a húgycső sértetlen vagy szakadt-e, illetve sokszor jól látható a kövek kialakulása miatt kitágult vesemedence is. Az ultrahangvizsgálat egy másik módszer a húgykövek kimutatására, illetve a vesék méreteinek meghatározására. A betegség megállapítására mindig végeznek katéterezést is: a katéter a kőhöz érkezve jellegzetes koppanó érzetet ad.

A betegség előrehaladott állapotában a húgyhólyag repedése esetén vizelet kerül a hasüregbe. Gyanú esetén próbacsapolást végeznek, mellyel kimutatható a magas karbamid- és kreatinintartalmú vizelet.

A kutyák húgykövességének kezelése

Hogyan kezelhető a kutyák fertőző májgyulladása? A témáról bővebben ide kattintva olvashat.

A kezelés elsődleges célja a húgyutakat elzáró kövek eltávolítása. A kezelés milyenségét a kő típusa és elhelyezkedése határozza meg. Mivel sokszor már súlyos tüneteket mutató állat kerül az orvoshoz, mielőbbi beavatkozásra van szükség. A vese- és húgyhólyagköveket műtéttel távolítják el - utóbbira akkor kerülhet sor, amikor sok kő halmozódott fel, és emiatt idült gyulladás alakult ki.

A húgycső teljes elzáródása esetén indokolt lehet a húgyhólyag kiürítése: egy hosszú tűvel a hasfalon keresztül leszívják a vizeletet, amivel megelőzhető a húgyhólyag megrepedése. A beékelődött követ pedig visszajuttatják a hólyagba, amelybe helyi érzéstelenítés mellett fiziológiás konyhasót fecskendeznek.

Létezik egy úgynevezett vizeletnyomásos módszer is, amellyel a kisméretű kövek távolíthatóak el. A hátsó lábukra állított állatok húgyhólyagját masszírozzák, így próbálják a vizelési ingert beindítani. Ennek azonban sok kockázata van (vérzés, elzáródás), ezért folyamatos ultrahangvizsgálat is szükséges mellette. Ha sikertelen a beavatkozás, húgycsőmetszésre van szükség, hogy a kutya vizeletürítési képességét visszaállítsák.

A modern technológiák fejlődésének köszönhetően sebészeti beavatkozás nélkül is van lehetőség a kövek eltávolítására. A testen kívül gerjesztett lökéshullámmal a vesében vagy húgyhólyagban képződött oxalátköveket darabolják fel, amelyek ezt követően a vizelettel távoznak. Ez a beavatkozás nem minden állatnál működik, ezért az állatorvossal szükséges egyeztetni, hogy kutyánk alávethető-e ennek a kezelésnek. Olyan kutyáknak, amelyeknél viszont szükséges a műtét, intravénás folyadékokat adnak be, hogy hidratálják őket. Illetve antibiotikumokat is előírnak, ha a kutyának egyidejű húgyúti fertőzése is van.

A kutyák húgykövességének utókezelése

Mivel gyakoriak a visszaesések, a kutya állapotát folyamatosan ellenőrizni szükséges. Az utóvizsgálatok jellemzően 3-6 hónaponként zajlanak. Gyakran végeznek kőaanalízist is a megelőzés érdekében: a kő típusától függően az állatorvos különféle étrendi változtatásokat javasolhat, fontos lehet például csökkenteni a kutya fehérje-, magnézium- és foszforbevitelét. Szükség lehet hosszan tartó antibiotikumkúrára is, amely akár 5 hónapig elhúzódhat. A vizelet kémhatását gyakran aszkorbinsavval állítják be, a bőséges folyadékfelvétel pedig mindig fontos.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra