A D-vitamin-mérgezés tünetei és kezelése kutyáknál

Bár a D-vitamin a kutyák szervezete számára is rendkívül fontos, túladagolás esetén azonban komoly következményekkel kell számolni. Legrosszabb esetben az állat halálát okozhatja a mérgezés.

A D-vitamin zsírban oldódik, ezért a test a zsírszövetekben és a májban raktározza. Fontos élettani feladata a kalcium- és a foszforháztartás szabályozása, elősegíti továbbá a kalcium raktározását, így a csontfelépülésért, illetve az ideg- és izomműködésért is felel. Mint oly sok más esetben is, ha túlzott mennyiségben veszi fel az állat, akkor súlyos következmények alakulhatnak ki.

A rágcsálóirtók a leggyakoribb problémaforrások. Veszélyes lehet továbbá a D-vitamin nagy mennyiségű, kontrollálatlan adagolása, illetve olyan gyógyászati készítmények alkalmazása, melyek sok D-vitamint tartalmaznak. A kutyáknál bármely életkorban kialakulhat az elváltozás, de leggyakoribb újszülött, illetve fiatal állatokban.

Nagy mennyiségben a D-vitamin mérgező a kutyák számára
Nagy mennyiségben a D-vitamin mérgező a kutyák számára

A D-vitamin-mérgezés tünetei kutyáknál

A tünetek a rágcsálóirtó felvételét követő 12-36 órán belül alakulnak ki. Az eltelt idő nagyon függ attól, hogy milyen erős toxikus szert fogyasztott el a kutyánk.

A mérgezés tünete lehet:

  • hányás
  • gyengeség
  • enerváltság
  • étvágytalanság
  • fokozott szomjúság
  • fokozott vizelés
  • sötét színű, kátrányszerű, vért tartalmazó széklet
  • vér a hányásban
  • súlyvesztés
  • székrekedés
  • rohamok
  • izomremegés
  • fájdalmas hasi területek
  • erős nyálzás

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A D-vitamin-mérgezés okai kutyáknál

  • (kolekalciferol- vagy D3-tartalmú) rágcsálóméreg véletlenszerű elfogyasztása
  • túlzott mennyiségű D-vitamin felvétele gyógyszeres terápia során

A D-vitamin-mérgezés diagnózisa kutyáknál

Milyen tünetekről ismerhető fel, ha a kutya aszpirinmérgezéstől szenved? Részletek itt.

Az állatorvos részletesen kikérdezi a kórelőzményt, különös figyelmet fordítva arra, hogy találkozhatott-e az állat a közelmúltban méreggel, vagy részesült-e bármiféle diétás táplálásban. Mindenre kiterjedő alapos fizikális vizsgálatot végez kedvencünkön, melyet laboratóriumi vizsgálatok követnek. A legfontosabb vizsgálatok a teljes vérkép, a biokémiai vérvizsgálat és a vizeletvizsgálat.

Amennyiben a kutyánál D-vitamin-mérgezés alakul ki, a biokémiai tesztek magas kalcium- és foszforszintet jeleznek a vérben. Emellett megnő a kálium és a nitrogéntartalmú bomlástermékek mennyisége is. Egyes esetekben a biokémiai profil magas májenzimszintet jelez és nagyon alacsony albuminmennyiséget. A vizeletvizsgálat pedig abnormálisan magas fehérje- és glükózszintet mutat.

Szintén előfordulhat, hogy a véralvadás zavarai jelentkeznek: testszerte vérzések alakulhatnak ki, amelyek hátterében a rendkívül alacsony vérlemezkeszám áll. Egyes specifikus tesztekkel a D-vitamin-szintet mérik a vérben, illetve szükség lehet EKG-vizsgálatra, hogy kizárhassák a szívműködés zavarait. Mérgezésnél különféle anomáliák figyelhetőek meg, például rendkívüli mértékben lecsökkenhet a pulzusszám.

A D-vitamin-mérgezés kezelése kutyáknál

A D-vitamin-mérgezés azonnali közbeavatkozást kíván. Az első 72 óra vízválasztó a kutya élete szempontjából. Amennyiben a D-vitamint tartalmazó mérgező anyagot a közelmúltban fogyasztotta el a kutyánk, az állatorvos meghánytatja az állatot. Vannak különböző szerek, melyek megkötik a toxikus hatású vegyületeket, így megakadályozzák a további D-vitamin-felszívódást. Hogy az állat víz- és elektrolit-háztartása zavartalan legyen, intravénás folyadékpótlásra van szükség. Ennek másik jótékony hatása, hogy a megnövekedett vizeletmennyiség elősegíti a kalcium-kiválasztást.

Súlyos fokú anémia esetén vértranszfúzióra van szükség. Nagyon sokszor bakteriális felülfertőződés követi a mérgezést, ezért antibiotikumokat kapnak a kutyák. Rohamok esetén pedig nyugtatószerek adagolására van szükség.

A D-vitamin-mérgezés utókezelése kutyáknál

Mivel hosszú ideig tartó kórházi kezelés szükséges, a terápia nagyon drága. Folyamatosan figyelemmel kell ugyanis kísérni a gyógyulás folyamatát: a meghatározott időközönként elvégzett tesztek a kutya kalcium- és foszforszintjét mérik fel.

A D-vitamin-mérgezés megelőzése kutyáknál

Fontos, hogy a rágcsálómérget a kutyáktól elzárva tartsuk, és minden diétás táplálás esetén kérjük állatorvosunk tanácsát a D-vitamin-túladagolás megelőzése érdekében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható. Északkeleten, északon néhol gyenge csapadék előfordulhat. A légmozgás mérséklődik, gyengül. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra