2016 első felére ígérték a fejlődési rendellenességeket kiszűrő, új típusú szűrés bevezetését a csecsemőknél, azonban jogszabályi háttér miatt a kezdeményezés még mindig nem tudott elstartolni. Az MNO.hu Csordás Ágnest, a Magyar Védőnők Egyesületének elnökét idézte, aki szerint az alapellátási törvény végrehajtási rendeletei máig nem készültek el, és ennek lett volna része a védőnői ellátásról szóló jogszabály-módosítás is. A szakember szerint ugyanakkor évente legalább ötezer gyermeknek van szüksége korai fejlesztésre.
A védőnők már készen álltak
Az új típusú szűrés keretében a védőnők gyakrabban vizsgálták volna a gyerekeket: a kötelező védőnői vizsgálatok számát négyről hatra emelték volna egyéves korig; ha pedig probléma merülne fel, akkor további két vizsgálatot kellett volna elvégezni. Emellett egy speciális kérdőívet is terveztek, amely a szülőknek segített volna a fejlődésbeli problémák felismerésében és dokumentálásában. A védőnőket már ki is képezték az új típusú szűrés elvégzésére, a 3800 területi védőnőből csaknem háromezer már elvégezte az erre irányuló képzést.
Talán előrelépés történhet, miután Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere bejelentette: a kormány 5,7 milliárd forintot biztosít a kora gyermekkori intervenció fejlesztésére egy uniós program keretében. Csordás Ágnes úgy tudja, az említett összeget a szakmaközi együttműködés monitorozására és az új lehetőségek megtalálására fordítják.
Gondot jelent azonban, hogy korai fejlesztésre csak a nagyobb városokban van lehetőség, a falvakból szinte elérhetetlen a szolgáltatás. A szakorvosi vizsgálatra azonban gyakran így is 3-4 hónapot kell várni, ami egy rendellenességgel küzdő csecsemő esetében kritikus lehet. A program lefedettségét ezért a vidéki településekre is fontos kiterjeszteni - mondta el Csordás Ágnes.