Fagyöngy: ne csak az ajtó fölé kerüljön!

A piacok és a virágboltok decemberben tele vannak a fehér bogyós növénnyel, amiből adventkor tradicionális ajtódísz készül. Nem szabad elfelejteni azonban, hogy a cserje ennél sokkal többre hivatott, már ami felhasználását illeti.

A fehér fagyöngy (Viscum album) örökzöld növény, mely főként lombos fákon (nyár, hárs, akác) fordul elő, kisebb-nagyobb bokrait pedig leginkább ilyenkor télen könnyű felismerni. Bogyótermése fehéres színű, ragadós nedvű, levelei bőrszerűek és zöldessárgák. A növény többnyire csak karácsony táján kerül a figyelem középpontjába, holott a daganatos betegek mellett a magas vérnyomással küzdőknek és a rákos betegeknek sem árt közelebbről megismerkedniük vele.

Gyógyító élősködő

Terhes kismamáknak és gyerekeknek tilos fogyasztaniuk, ahogy szívbetegeknek, antidepresszánst szedő betegeknek is! Gyógyászati célokra a növény ágvégeit hasznosítják, hatóanyagai között érdemes megemlíteni a glikoproteineket, a viscotoxint, a flavonoidokat és a lektint. Kiváló gyógyír belső vérzések ellen és görcsoldóként is beválik. Erősíti a szívet, csökkenti a pulzusszámot, és az ingadozó vérnyomásra jó hatással van. Érelmeszesedés, illetve hormonproblémák esetén is hatékony, újabban pedig a rákgyógyításban figyeltek fel rá.

Hogyan használjuk?

A fehér fagyöngyöt könnyű összetéveszteni a tölgyfákon élősködő sárga fagyönggyel, így a legbiztosabb, ha drogériában vásárolunk a növényből! Teát mindig hideg vizes áztatással készítünk belőle: egy púpozott teáskanál fagyöngyöt adunk negyed liter vízhez, majd egy éjszakán át állni hagyjuk. Másnap kicsit felmelegítjük és leszűrjük. A teán kívül már elérhető a belőle készült kapszula és tinktúra is, mielőtt azonban bármilyen formában alkalmaznánk, kérjük ki háziorvosunk véleményét a kezelés időtartamáról, májunk védelmében!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fagyöngytörténelem: A fagyöngy régóta tisztelt növény. A görög mitológiában az áll, hogy Hermész az alvilág bezárt kapuját egy fagyöngy ágával nyitotta meg. A druidák (a kelták papjai) rituális alkalmakkor aranysarlóval vágták le és varázslatokra használták a növényt. Plinius azt tanította, hogy a fagyöngy védelmet nyújt a gonosz szellemek és a villámcsapás ellen. A Szent Iván éjszakáján szedett fagyöngy hatásos ellenszernek számított villámcsapás, rontás ellen, és elűzte a gonosz démonokat. Sebastian Kneipp, világhírű bajor természetgyógyász vérzéscsillapítóként, görcsoldóként, magas vérnyomás ellen tartotta hatásosnak.

A jövő és a rákkutatás

A fagyöngy az elkövetkező évek során valószínűleg a rákkutatás során kerül még inkább a figyelem középpontjába. Számos kutatás (legfőképpen állatkísérlet) zajlik napjainkban is, melyek során a növény hatóanyagait a kemo- és a sugárterápia mellékhatásainak enyhítésére használják. Remélhetőleg azt is sikerül majd rövid időn belül alátámasztani, hogy a növény a daganatellenes kezelések alatt valóban hatékonyan csökkenti a fájdalomérzetet, segít a betegség során visszaszerezni a megfelelő fizikai erőnlétet, és javít az általános közérzeten is.

Fagyöngy és karácsony

Az angolszász hagyományok szerint azt a lányt, aki a fagyöngy alatt áll, meg szabad csókolni, a breton hagyományok szerint pedig ez a csók ráadásul termékenységet és szerencsét is hoz. Ennek eredete egy skandináv monda, melyben egy istenséget fagyöngyből készült nyíllal öltek meg, édesanyja pedig ezután a szeretet jelképévé tette a növényt. Ennek is köszönhető, hogy a fagyöngy a mai napig is kedvelt dísznövény az adventi, karácsonyi időszakban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Elsősorban az északkeleti határszélen lehet kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő estére -4, +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra