Fájdalmak gyötörnek sok magyar beteget, mert kevesebb erős fájdalomcsillapítót kapnak, mint nyugat-európai sorstársaik - derül ki egy ENSZ-jelentésből.
A betegek egy részét fájdalmak gyötrik Magyarországon, a magyar orvosok ugyanis arányaiban jóval kevesebb morfin tartalmú fájdalomcsillapítót írnak fel, mint a nyugat-európai országokban - állítja az ENSZ múlt héten nyilvánosságra hozott kábítószer-jelentésére hivatkozva a Magyar ENSZ Társaság. Topolánszky Ákos , a társaság kábítószer-ellenes munkacsoportjának vezetője ezt azzal magyarázta, hogy a magyar orvosok még mindig ódzkodnak kábítószer tartalmú gyógyszerek felírásától.
Az ENSZ Nemzetközi Kábítószer-ellenőrző Szervének (INCB) adataiból az derül ki, hogy Belgiumban egymillió főre naponta 18 698 adag morfin tartalmú készítmény jut, Németországban 12 972, Ausztriában 8800, Franciaországban 4770, Nagy-Britanniában 4548. Magyarországon viszont csak 2114, amivel ugyan verjük Bulgáriát (718), Romániát, (169) és Oroszországot (146), de jócskán elmaradunk Nyugat-Európától.
A csúcstartó az Egyesült Államok, ott 33 532 alkalommal kapnak kábítószer tartalmú gyógyszert a betegek naponta. A lista végén az ázsiai országok állnak: India 11, Laosz 2, Tadzsikisztán 1 dózissal. A felmérés jelentőségét az adja, hogy a WHO szerint az erős fájdalom csillapítására a morfin a legmegfelelőbb, elsőként ajánlott szer. A dózisa ugyanis korlátlanul emelhető, ráadásul hamar kiüti a fájdalmat.
A fájdalom és csillapítása a Weborvoson