Az erős paprika hatóanyaga szelektív fájdalomcsillapítást idézhet elő. A kapszaicin egy fájdalomcsillapító molekulával együtt adva nem okoz kiesést a tapintásérzékelésben és a mozgatóidegek funkciójában sem.
A hagyományos helyi érzéstelenítők (lokál anesztetikumok) azáltal fejtik ki a hatásukat, hogy a beadás helyén valamennyi idegrost mentén felfüggesztik az ingerületvezetést. Ennek tudható be, hogy a fájdalmasabb fogászati beavatkozások előtt alkalmazott lidokain (gyakori lokál anesztetikum) néhány óráig elhúzódó zsibbadást és arcizmaink petyhüdtségét okozza a kezelt oldalon.
Az előbbihez hasonlóan az alsó testfélen végzett beavatkozásoknál - például sérvműtét vagy szülés esetén - alkalmazott epiduralis érzéstelenítés (a gerincvelőből kilépő deréktáji ideggyökök szelektív blokádja) során alsó végtagjainkat nem érezzük, és nem vagyunk képesek mozgatni őket. A fájdalomcsillapítás szempontjából tehát az idegrendszer mozgató és tapintásérzékelő funkcióinak elmaradása mellékhatásnak tekinthető.
Ezeket a mellékhatásokat látszik kiküszöbölni egy fájdalomcsillapító molekula, a QX-314 és az erős paprika hatóanyagának együttes adása, állítják az amerikai Harvard Egyetem kutatói, bár a kombinációt eddig csak patkányokon tesztelték.
A QX-314 a jelenleg alkalmazott lokál anesztetikumokhoz hasonló molekula, amely azonban túl nagy méretű ahhoz, hogy önálló hatást fejtsen ki. Kapszaicin jelenlétében viszont kizárólag fájdalomcsillapítóként hat, mert az utat nyit a fájdalomérző idegrostok felszínén a nagy méretű molekula számára, de másutt viszont nem.
A patkányoknak beadott kombináció csak a fájdalomérzékelést szüntette meg, és nem okozott bénulást vagy a tapintásérzékelés megszűnését.
Az új elven működő fájdalomcsillapítás nemcsak az operatív beavatkozások szelektív fájdalommentességét biztosíthatná, hanem a krónikus fájdalom kezelésében is fontos szerepet tölthetne be.
A kapszaicint már korábban is alkalmazták a bőr idült fájdalommal járó érzékenységének enyhítésében, reagált a hírre a BBC News dr. Joan Hester, a Brit Fájdalom Szövetség elnöke, azonban - mint elmondta - a kezelés számos betegnél kellemetlen égő érzést okozott az alkalmazás helyén.
Az pedig kiszámíthatatlan, hogy az új kombináció milyen eredményekkel alkalmazható embereknél. Mindazonáltal dr. Hester úgy véli, a fájdalomérzékelő rostok szelektív blokádja, amely nem okoz zsibbadást vagy bénulást, a későbbiekben nagy előrelépést jelenthet a helyi érzéstelenítésben.
Tiszai-Szűcs Tamás
NGO
(2007.10.04. 10:45)