Különös dolgokat produkál a véletlen. Egy sí-, pontosabban sídeszka- (snowboard) baleset akár életet is menthet.
Pedig a 33 éves svájci fiatalember napja nem indult jól. Mint ahogy arról a svájci kiadású Medical Tribune beszámolt, a sportoló ezen a télen akkorát esett az Alpokban, hogy megrepedt a bal lapockája. Rutineset, különösebb gondot, veszélyt nem jelentett. Diagnosztizálták, fájdalomcsillapítókat írtak fel, és persze többhetes sportolási tilalmat rendeltek el.
Viszont fényt derítettek egy addig rejtve maradt, alattomos kórra is. A zürichi kórházban elvégzett CT-vizsgálat - úgy "mellesleg" - a bal mellékvesében ismeretlen eredetű szövetszaporulatot talált, s ezért további vizsgálatokat javasoltak a férfinak. Ám mielőtt még elkezdhették volna a diagnózis tisztázását, az addig makkegészséges fiatalembernél ún. hipertóniás krízist, extrém magas, 280 Hgmm-es vérnyomáskiugrást regisztráltak. A roham alatt elvégzett vizeletvizsgálat megerősítette a gyanút: pheochromocytomája van. Ez egy igen ritka mellékvese-daganat, egymillió ember közül tízet betegít meg évente. A tumor által termelt hormon megemeli a vérnyomást. Az orvosok azt valószínűsítik, hogy a baleset okozta trauma "mozdította ki", aktiválta valamilyen ismeretlen módon az addig tünetmentes tumort, melynek eltávolítása után a beteg tökéletesen meggyógyult, s azóta sem újult ki.
Ennek az esetnek különösebb didaktikus tanulsága nincs. Nekem mégis az jutott az eszembe, hogy a gyakori, nagy halálozással járó daganatfajtáknak (tüdő-, emlő-, méhnyakrák stb.) a kezdeti, gyógyítható stádiumban nincs tünetük - még síbaleset hatására sem. Viszont korán jól kiszűrhetők.