Majdnem kétszer annyi fájdalomcsillapító fogy ma az Egyesült Államokban, mint tíz éve.
Majdnem kétszer annyi fájdalomcsillapító fogy ma az Egyesült Államokban, mint tíz éve - jelentette a CNN hétfőn egy friss kormányzati felmérés eredményét ismertetve.
Az öt vezető, receptre vásárolható fájdalomcsillapítóból 2005-ben 88 százalékkal több fogyott, mint 1997-ben - derül ki az amerikai igazságügy-minisztérium alá tartozó kábítószer-ellenőrzési hivatal (DEA) adataiból.
Több mint 200 ezer font (90 tonna) kodeint, morfiumot, oxikodont, hidrokodont és meperidint vettek az amerikaiak 2005-ben a gyógyszertárakban. Ebből a mennyiségből a 300 milliós Egyesült Államok minden lakosának több mint 300 milligramm fájdalomcsillapító jutna.
A felmérés szerint a növekmény legnagyobb hányadát az oxikodon teszi ki, amelynek meghatszorozódott a fogyasztása a jelzett időszakban. Ezt a hatóanyagot "hegyvidéki heroinnak" is nevezik, mivel gyakran veszik és forgalmazzák illegálisan az Appalache-hegységben. De ma már az ország más tájain is sok fogy belőle.
A fájdalomcsillapítók forgalmának óriási növekedése mögött részben a kábítószer-fogyasztás áll; az egy főre eső legnagyobb eladási értékeket Nyugat-Virginia, Kentucky és Tennessee állam szegény, vidéki körzeteiben és néhány elővárosban rögzítették.
Az okok közé tartozik a lakosság elöregedése is. Az idős emberek több fájdalomcsillapítót fogyasztanak. Az Egyesült Államokban 2000-ben 35 millió 65 évesnél idősebb ember élt, 2020-ra számuk el fogja érni az 54 milliót.
A fájdalomcsökkentő szerek iránti megnövekedett keresletet magyarázza ezen kívül a gyógyszercégek példátlan reklámhadjárata is. Míg 1997-ben ezek a vállalatok csak 8,2 milliárd dollárt költöttek termékeik marketingjére, 2005-ben már 22,4 milliárdot. Ebben az iparágban a profitráta három-négyszerese annak, mint amekkora több más sikeres ágazatban elérhető.
Az orvosok gondolkodásának megváltozása is szerepet játszott abban, hogy manapság gyakoribb a fájdalom elleni tabletták szedése. Három évtizede a doktorok többsége még azt vallotta, hogy a fájdalom a gyógyulási folyamat része. A 80-as években viszont fordulat történt, és ma már az az általános, hogy az orvosok a fájdalomcsillapítást fontos lépcsőnek tekintik a betegségek leküzdésében.
2007-08-21 08:54
Forrás: MTI