Újabb vállalkozások osztozhatnak a gyógyszerpiacon. A kormány tervei szerint, mint ismert, a hagyományos gyógyszertárakból hamarosan mozgópatika viszi házhoz a gyógyszert a kistelepüléseken. Az új szolgáltatási formában a Magyar Posta is fantáziát lát.
Ezer támogatott orvosság térítési díja csökkent, az ágyhoz kötött, súlyos betegeknek pedig elég egy telefon, és - körülbelül kétezer forintos felár ellenében - futár szállítja ágyhoz a szükséges gyógyszert. A benzinkutak, szupermarketek tavasz óta tarthatnak körülbelül 400 vény nélkül kiadható készítményt, köztük láz- és fájdalomcsillapítót, orrcseppet, sebkezelő szereket. Ennek ellenére január óta, a patikaalapítási korlátok oldásával napjainkig 58 új gyógyszertár alakult - körülbelül ennyi a mérlege a gyógyszerpiac liberalizációjának.
A kormány most további könnyítéseket tenne a betegek érdekében az úgynevezett mobilpatikák engedélyezésével, amelyek az elzárt településen élők gyógyszerellátásán javítana. A mozgópatika valójában egy speciális hűtővel felszerelt autó, amely olyan településekre viszi el az orvosságot, ahol nincs gyógyszertár. A gépkocsiból gyógyszerész vagy szakaszszisztens adhatja ki az orvosságokat. Általában a fokozottan ellenőrzött (például kábítószertartalmú) gyógyszeren kívül valamennyi készítményt házhoz viszi. Az ilyen mozgópatikai működtetésre kizárólag közforgalmú gyógyszertár jelentkezhet, és csakis ott, ahol a betegek más módon nem juthatnak a szereikhez.
Hasonló szolgáltatás működtetését tervezi a Magyar Posta is. Az úgynevezett mobilposta a legkeresettebb ötven, vény nélküli készítményt vinné házhoz. A gyógyszert a postásnál lehet megrendelni, aki azt egy-két napon belül szállítja ki.
Nem véletlen, hogy az elgondolás kiváltotta a Magyar Gyógyszerész Kamara tiltakozását. Az intézkedéssel újabb piaci szereplővel kell majd osztozni a 70 milliárdos gyógyszer-forgalmazási piacon. Horváth Ágnes miniszter szerint viszont a mobilpatikákkal kapcsolatos gyógyszerészi félelmek alaptalanok, mert az intézkedés éppen a kispatikák érdekében történik. Hiszen azzal, hogy eljuttatják más településekre is a készítményeiket, nő a pénzügyi biztonságuk.
- Szakmailag érthetetlen az újabb kormányzati terv - mondta lapunknak Hávelné Szatmári Katalin gyógyszerész, a kamara volt elnöke. Mint mondta, az országban most 2100 közforgalmú gyógyszertár, 600 fiókpatika és azokon a helyeken, ahol hetente csak néhány órát rendel orvos, kézi gyógyszertár működik. A lakosság azon a 200 településen nem jut az orvossághoz, ahol orvos sincs. Ezek a települések
viszont az országban elszórtan helyezkednek el, azaz aligha lehet rentábilis a körülbelül 12 százalékos patikai árrés terhére különleges gyógyszerszállító autót beszerezni, illetve magasan képzett szakemberrel a szolgáltatást működtetni. Mindez csak akkor lehet kifizetődő, ha nem csak a célállomáson, de minden útba eső faluban is árulja a készítményeket.
A gyógyszerészek mellett Csáky András (MDF) ellenzéki képviselő is tiltakozik. Szerinte veszélybe kerülhet a tervezett mobilpatikák miatt a kistelepüléseken már meglévő gyógyszertárak jövedelmezősége. A politikus felszólította a szakhatóságot, hogy ne adjon ki az új szolgáltatásra engedélyt mindaddig, amíg a parlament nem hagyja jóvá a kormány jelentését a gyógyszerbiztonsági törvény tapasztalatairól. Egy jogszabály ugyanis arra kötelezi a kabinetet, hogy szeptember végéig készítse el és nyújtsa be az Országgyűlésnek ezt a dokumentumot.