Egy vakokon végzett vizsgálatból származó felfedezés segítette a kutatókat annak a rejtélynek a megoldásához, miért súlyosbíthatja a fény a migrént egyszerű fejfájásról hasogató fájdalommá.
A probléma a tanulmány szerzői szerint egy újonnan felfedezett sejtcsoporttal áll összefüggésben a retinában. A Beth Israel Deaconess Központ kutatói azt követően jutottak erre a felfedezésre, hogy arra kerestek választ, miért tapasztalnak egyes migrénben szenvedő vakok fotofóbiát, ezt a fajta fejfájást rendkívüli mértékben súlyosbító erős fényérzékenységet is.
A kutatócsoport a Nature Neuroscience online kiadásában közzétett tanulmányában arról számolt be, hogyan vizsgált két migrénben szenvedő emberekből álló csoportot. Az egyik, hat fős csoport tagjai teljesen vakok voltak, immunisak a nappal és az éjszaka által okozott alvás-ébrenlét ciklusra. A másik, 14 tagú csoportba olyanok tartoztak, akik valamilyen degeneratív szembetegség következtében "jogilag vakok". Ők képesek észlelni a fény jelenlétét, és bár nem észlelnek képeket, követik az alvás-ébrenlét ciklust.
"Míg az első csoport tagjai nem tapasztalták fejfájásuk súlyosbodását a fénybehatás következtében, a második csoportba tartozó páciensek egyértelműen intenzívebb fájdalomról számoltak be, amikor fény, különösen kék vagy szürke fény behatása érte őket" - nyilatkozta Rami Burstein, a tanulmány vezető szerzője. "Ez arra utalt, hogy a fényérzékenység mechanizmusa a látóideget is érinti, mivel a teljesen vak személyekben a látóideg nem továbbít fényjeleket az agyba."
A kutatócsoport feltételezte, hogy a tettesek a nemrégiben felfedezett retinális sejtek lehetnek, amelyek melanopszin fényreceptorokkal rendelkeznek - ez utóbbiak az alvás és ébrenlét fényérzékeny biológiai triggerei.
"Ezek az egyedüli működő fényreceptorok, amelyek a jogilag vak páciensekben megmaradtak" - magyarázta Burstein.
A következő lépésben a kutatók laboratóriumi egereken tesztelték elméletüket. A rágcsálók szemébe fecskendezett festékanyagok segítségével sikerült feltérképezni a melanopszin retinális sejtektől a látóidegen keresztül az agyba futó útvonalat, ahol egy olyan idegsejtcsoportot találtak, amely a migrén alatt aktiválódott. Az egerek agyába ültetett apró elektródák kimutatták, hogy a fény néhány másodpercen belül elektromos aktivitást váltott ki ezekben a sejtekben, és a sejtek az után is aktívak maradtak, hogy a fényforrást eltávolították.
"Ez segít megmagyarázni, miért állítják a betegek, hogy fejfájásuk másodpercekkel a fénybehatást követően súlyosbodik, és csak 20-30 perc sötétben eltöltött idő után enyhül" - mondta Burstein.
A felfedezés a tanulmány szerzői szerint jó hír a migrénben szenvedőknek. Olyan gyógyszerek kísérleti lehetőségét nyithatja meg, amelyek ezt az útvonalat blokkolják, és lehetővé teszik, hogy a migrénes betegek további fájdalom nélkül viseljék el a fényt.
A migrén széles körben kutatott rendellenesség, melynek oka egyelőre ismeretlen. Valószínűleg akkor alakul ki, amikor irritáció éri az agyat körülvevő védőhártyát. Ez a fájdalomreceptorokat ingerli, melynek következtében az érzőidegsejtek hosszú időszakokra aktiválódnak.
Copyright AFP [2009] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com