Csökkenhetnek a könyörületességi meditációban résztvevők gyulladásos folyamatai, és megváltozhat a stresszre adott válaszreakciójuk - áll egy új tanulmányban.
"Amíg sokat foglalkoztak az elmét lecsendesítő, összpontosítást és figyelmet fejlesztő meditációs gyakorlatokkal, keveset tudunk azokról, melyeket kifejezetten a könyörületesség elősegítésére fejlesztettek ki" - mondta Geshe Lobsang Tenzin Negi, aki megalkotta és tanította a tanulmányban használt meditációs programot.
"Az eredmények azt sejtetik, hogy a könyörületesség elősegítésére kifejlesztett meditációs gyakorlatok befolyásolhatják azokat a pszichés folyamatokat, melyeket a stressz hoz létre és kapcsolódnak a betegségekhez" - magyarázta Charles L. Raison, az Emory Egyetem Pszichiátriai és Viselkedéstudományi Tanszékén működő Értelem-Test Program igazgatója, a tanulmány fő szerzője.
A kutatásban 61 fő 17-19 éves egészséges főiskolást vizsgáltak. A csoport találomra kiválasztott egyik fele hathetes meditáción, a kontroll csoport pedig egészséggel kapcsolatos beszélgetéseken vett részt.
Habár a módszer világinak tűnik, a könyörületességi meditáció egy ezeréves tibeti buddhista értelemfejlesztő gyakorlat, melyet tibeti nyelven lojongnak hívnak. A lojong kognitív analitikus megközelítést alkalmaz, hogy felszínre hozza az egyén mások iránti meg nem vizsgált gondolatait és érzelmeit. A gyakorlat hosszú távú célja, hogy kifejlessze az önzetlenség érzését, mások felé való megnyilvánulását.
A tanulmány végeztével a hallgatók laboratóriumi stressz-teszten vettek részt. A két csoport eredményei között nem láttak eltérést. A meditációs csoporton belül azonban szoros összefüggés mutatkozott a meditációval töltött idő és a gyulladásos folyamatok, valamint a stresszre adott érzelmi válasz között. A sokat meditáló hallatók esetében jobban csökkentek a gyulladásos folyamatok, mint a keveset gyakorlók esetében.
"Ezek a kezdeti eredmények nagyon figyelemreméltóak. Ha a könyörületességi meditáció valóban csökkenti a stressz által kiváltott gyulladásos folyamatokat, akkor ígéretes lehet számos stresszel összefüggő betegség megelőzésében, mint például a major depresszió, a szívbetegségek és a cukorbetegség" - mondta a társszerző, Thaddeus W.W. Pace, az Emory Egyetem Pszichiátriai és Viselkedéstudományi Tanszékének docense.
Animáció: HáziPatika.com