A melegebb időjárás és az atmoszféra nyomásának változása okozhatja a fejfájásokat és migréneket a légszennyezés helyett - derült ki egy amerikai vizsgálatból.
A kutatócsoport bemutatta, hogy 5 Celsius fokonként 8 százalékkal nő a súlyos fejfájás kockázata a hűvösebb napokhoz képest. A levegő hőmérsékletét, páratartalmát és barometriai nyomását gyakran hibáztatják a fejfájásokért, ám mostanáig ezt kevés bizonyíték támasztotta alá Kenneth Mukamal és munkatársai szerint (Beth Island Deaconess Gyógyászati Központ, Boston, USA).
Csapatával 7000 férfit és nőt vizsgáltak meg, akik fejfájás vagy migrén miatt kerültek a kórház sürgősségi osztályára 2000 májusa és 2007 decembere között. Meteorológiai és légszennyezettségi monitorok segítségével elemezték a levegő hőmérsékletét, barometriai nyomását, a páratartalmat, a kis részecskék mennyiségét, a feketeszén és a kén-dioxid szintet a kórházba kerülésük előtti három napban és utána.
"Más szóval vizsgálatunkkal közvetlenül hasonlíthattuk össze az időjárást és a légszennyezettséget a betegek sürgősségi osztályra kerülése előtt, ugyanazokkal a tényezőkkel, amelyeket korábban illetve később, ugyanabban a hónapban mértünk" - közölte Mukamal.
A kutatás során megfigyelték, hogy az összes vizsgált környezeti tényező közül a kórházba kerülés 24 órájában a magasabb levegő-hőmérséklet állt legszorosabb összefüggésben a fejfájás tüneteivel.
Az alacsonyabb barometriai nyomás szintén kiváltó tényezőnek tűnt, bár az összefüggés nem volt olyan szoros. Nem volt bizonyíték arra, hogy a levegő szennyező anyagai szerepet játszanának a fejfájások kialakulásában, ám a kutatók szerint nagyobb felmérések szükségesek ennek a lehetőségnek a kizárásához.
Az eredményekről a Neurology című lap számolt be. Ajánlásuk szerint a heti időjárás előrejelzés segíthet az embereknek a gyógyszerelésben, a fejfájások megelőzésében.
"Arra voltunk kíváncsiak, hogy ezt a 'klinikai hiedelmet' megerősíthetjük-e" - közölte Mukamal. "Eredményeink segítenek elárulni azt, hogy környezetünk valóban befolyásolja egészségünket, és a fejfájások szempontjából nagyon sok embert érinthet a mindennapokban."
A magyarázat nem tisztázott, de a kutatók tudják, hogy a meleg időjárás alacsonyabb vérnyomáshoz vezet, és bizonyítékok szerint a migrének az agyi véráramlás változásával állnak kapcsolatban, tette hozzá Mukamal.
Animáció: HáziPatika.com