Az agy örömérzetért felelős központját célozza az a gyógyszer, amely a kutatók reményei szerint egyszerre segíthet leszokni az ivásról és a dohányzásról. A tablettát egyelőre a dohányzásról leszokni vágyók szedik, de az első vizsgálatok azt jelzik, hogy az alkoholisták gyógyításában is hasznos lehet.
A varenicline valóságos csodaszernek tűnik: a kutatók reményei szerint minden szenvedélybetegség - még a játékszenvedély - gyógyítására alkalmas, és fájdalomcsillapítóként is alkalmazható.
A Kaliforniai Egyetem kutatói legalábbis ezt állítják. A patkányokkal végzett kutatásaik legalábbis biztató eredményeket hoztak.
A nikotin és az alkohol is az agynak ugyanazon a részén fejti ki a hatását: több dopamin termelésére készteti az agyat. Vagyis azok a szerek - például a varenicline - nem csak a nikotinéhséget csökkenheti, hanem az alkohol iránti igényt is.
Több kutató, aki nem vett részt a kutatásban, szkeptikus. Szerintük nincs olyan szer, amelyik minden szenvedélybetegség ellen hatásos lenne. Ők úgy vélik, hogy a varenicline-t és a hasonló szereket inkább az Alzheimer- és a Parkinson-kór gyógyításában lehet sikerrel alkalmazni.
A varenicline tartalmú Chantix-ot augusztustól árulják az Egyesült Államokban. "A legizgalmasabb a felfedezésben az, hogy a szer - amely bizonyítottan biztonságosan alkalmazható az embereknél - potenciális gyógymódot jelent az alkoholfüggőség kezelésében" - mondta a kutatás vezetője, Serena Bartlett.
Azt a kocsmába járók is tapasztalhatják, hogy a rendszeres alkoholfogyasztók között nagyobb arányban vannak a dohányosok, mint az absztinensek között. Ezért a felfedezés, hogy egy gyógyszerrel lehet leszoktatni az embereket az ivásról és a dohányzásról, nem lepett meg minden szakértőt.
A Kaliforniai Egyetem kutatói hamarosan megkezdik az első humán kísérleteket is - a vizsgálatokat jelentősen gyorsítja, hogy a Chantix forgalmazását már engedélyezte az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA).