Magyarországon továbbra is forgalomban vannak azok a láz- és gyulladáscsökkentő gyógyszerek, amelyeket nimesulid hatóanyaguk miatt május közepi hírek szerint Írországban betiltottak.
Magyarországon továbbra is forgalomban vannak azok a láz- és gyulladáscsökkentő gyógyszerek, amelyeket nimesulid hatóanyaguk miatt május közepi hírek szerint Írországban betiltottak. Az ok: hárman meghaltak a szigetországban fogyasztásuk után. Finnországban már öt esztendeje kivonták a forgalomból a nimesulidot - májkárosodásra hivatkozva. Két esztendővel később hasonlóképpen jártak el Spanyolországban és Törökországban is.
Május 15-i hírek szerint "az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) jövő héten dönt a készítmény hazai sorsáról". Lapunk megkérdezte Szabó Franciskát, az OGYI szóvivőjét, hogy ez megtörtént-e. Megtudtuk, hogy egyelőre nincs tervbe véve az írországihoz hasonló betiltás. Az OGYI ugyanis megvárja az unió néhány hét múlva összeülő, illetékes bizottságának határozatát, ahol döntenek arról, hogy módosítani kell-e a nimesulid hatóanyagú gyógyszerek alkalmazási utasításán, illetve a betegtájékoztatón, vagy esetleg olyan javaslatot fogadnak-e el, amely után szigorítani kell a forgalmazást vagy ki kell vonni ezeket a gyógyszereket minden tagállamban a patikákból. (A bizottságba minden tagállam egy képviselőt delegál.) Magyarországon eddig csak nagyon ritkán érkezett jelzés, hogy a nimesulidot tartalmazó gyógyszereknek - egyebek mellett ilyen a Mesulid - májkárosító mellékhatása van. A legutóbbi ilyen bejelentés 2005-ben történt.
Egyébként a magyar alkalmazási előírat is felhívja a figyelmet arra, hogy bármilyen májkárosodásban szenvedő betegnek tilos ezt a készítményt adni.
Szakemberek szerint az is előfordulhat, hogy az írek genetikai állománya olyan, amely érzékeny erre a hatóanyagra, a magyaroké viszont nem. A múltban már előfordultak olyan esetek, amelyeknek kapcsán egyes országokban betiltottak bizonyos gyógyszereket, másutt nem. Gondoljunk csak az emlékezetes Algopyrin-mizériára, amikor az emberek nagy mennyiséget vásároltak fel ebből a fájdalomcsillapítóból, mert nálunk vényköteles lett, ugyanakkor Svédországban és az Egyesült Államokban betiltották a forgalmazását, mert súlyos mellékhatást észleltek, más országokban viszont nem vezettek be korlátozást, mivel nem tapasztaltak mellékhatást.
(2007.06.05. 10:28)
Bonta Miklós - Népszava