Az 52 éves Chantal Sébire-nek külföldre kell mennie, ha legálisan és gyorsan akar meghalni.
A dijoni fellebbviteli bíróság ugyanis elutasította a francia tanárnő beadványát, amelyben azt kérte, hogy orvosai segítségével örökre megszabadulhasson elviselhetetlen fájdalmaitól. Sébire aszszony gyógyíthatatlan rákbetegségben szenved, arcát egy óriási daganat borítja be, megvakult és nagyon nehezen mozog. Nyilatkozataiban elmondta: nem akarja, hogy egy kórházban altassák, amíg végleg elalszik, hanem szeretne méltó módon, minél gyorsabban és minél kevesebb fájdalommal meghalni.
Franciaországban egy 2005-ös jogszabály, az úgynevezett Leonetti-törvény intézkedik a gyógyíthatatlan betegek sorsáról. Eszerint az orvos számára kizárólag a passzív eutanázia megengedett, vagyis - nagyon pontosan körülírt esetekben - lehetőséget kap a gyógyszerelés beszüntetésére, de nem járulhat hozzá aktív módon a páciens halálához.
Az ügy kapcsán megszólaltak a politikusok is, különösen azután, hogy a beteg levélben kérte Sarkozy elnököt, kivételesen engedje meg az orvosoknak, hogy beadhassák a halálos adag altatót. François Fillon miniszterelnök szerint semmilyen törvény nem szabályozhatja részletesen az élet végének lefolyását. Rachida Dati igazságügy-miniszter kijelentette, hogy az orvosoknak nem lehet feladatuk halálos adag gyógyszereket beadni a betegeknek és a francia jog semmiképpen sem engedi meg az aktív eutanáziát. Megszólalt Philippe Barbarin lyoni püspök is, hangsúlyozva, hogy nem szabad egyes, megrázó eseteket felhasználni a törvények megváltoztatása érdekében.
Sébire asszony közölte, nem fog fellebbezni az ítélet ellen, mert egyrészt nincs már ideje erre, másrészt elérte egyik célját, hogy legyen országos vita a méltó halálról.
"Tudom, hogy mire van szükségem a befejezéshez, ha ezt nem kapom meg Franciaországban, akkor majd megtalálom máshol" - mondta egy interjúban a halálosan beteg aszszony.