Paracetamol: gyógyszer vagy méreg?

Ki ne kezdett volna már öngyógyszerezésbe, amikor otthon feküdt lázasan? A legtöbb ember ilyenkor a házi patikában található lázcsillapítókhoz nyúl, melyek közül sok paracetamolt tartalmaz. De mi is valójában ez a hatóanyag és mit fontos tudni róla?

Mit tud a paracetamol?

A paracetamoltartalmú készítmények láz, illetve enyhe és középsúlyos fájdalom (fejfájás, fogfájás, izomfájdalom, reumás fájdalmak, idegfájdalom ill. -gyulladás okozta fájdalom, menstruációs fájdalom, meghűlés-láz okozta fájdalom) csillapítására alkalmasak. Gyulladáscsökkentő hatása nincs. A kizárólag paracetamol hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek vény nélkül, sőt már gyógyszertáron kívül is kaphatók, azonban egyes medicinák, melyekben a paracetamol mellett más hatóanyag is van a kombinált hatás elérése miatt, csak receptre kaphatók.

Paracetamol akkor most gyógyszer vagy méreg?
Paracetamol akkor most gyógyszer vagy méreg?

Nagyon sok gyógyszerformában van forgalomban ez a hatóanyag, megtalálható a patikákban tabletta, filmtabletta, végbélkúp, szirup, szuszpenzió és forró ital készítéséhez való por formában. A végbélkúp leginkább a gyermekek lázcsillapítására alkalmas , mivel sokszor nem tudják lenyelni a tablettákat, ha pedig összetörjük nekik, akkor a gyógyszer keserű íze miatt panaszkodnak, jogosan.

A kúpok másik előnye , hogy így alkalmazva némileg erősebben hat a készítmény, mivel így elkerüli a máj elsődleges lebontását. A szirupok és szuszpenziók piacra dobásánál is inkább a csöppségekre gondoltak a gyártók, mivel így megfelelően lehet az életkor függvényében adagolni a hatóanyagot, és az íze is finom, így szívesen beveszik. A forróital-porok pedig leginkább megfázáskor alkalmasak a tünetek enyhítésére.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Lázcsillapításról általában

A különböző megbetegítő tényezők hatására a szervezet saját maga védelmében olyan anyagokat termel, melyek lázat indukálnak , hiszen a magasabb hőmérséklet elősegíti a fertőző baktériumok elpusztítását. Pontosan emiatt 38 fok alatt nem is érdemes azt csillapítani, hiszen a testünk talán le tudja küzdeni a betegséget. Ha 38 fok fölé emelkedne lázunk, akkor valamit tenni kell ellene, mert ekkor már a szervezetet is károsítja a magas hőmérséklet. Először hűtőfürdővel (37 fokos), vagy prizniceléssel (mikor a lázas testét langyos vizes lepedővel tekerjük körbe) próbálkozzunk. A homlokra vagy a csuklóra helyezett vizes borogatás nem elegendő ilyenkor! Ha így sem tudjuk csökkenteni a lázat, akkor szükséges a lázcsillapító hatású gyógyszer alkalmazása.

Lázcsillapítás: hűtőfürdő és priznic? Számos tévhit kering a témával kapcsolatban, így sokan nem tudják, pontosan mit is kell kezdeni a lázzal. Azonnal el kell kezdeni csillapítani? Vagy érdemes egy ideig kicsit inkább lázasnak maradni? Vannak, akik gyógyszerek helyett a természetes kezelési módokra esküsznek, míg mások szerint a hűtőfürdő és priznic többnyire csak kínzás a testnek, és állítják, a világ fejlett országaiban ezen technika már sehol sem javasolt. Hogy mi az igazság, és mi most a legfrissebb álláspont a lázról , korábbi cikkünkből kiderül.

Kinek mennyi paracetamol ajánlott?

Paracetamolból felnőtteknek szigorúan 4 óránként csak egy 500 mg-os tablettát szabad alkalmazni. Naponta (24 óra alatt) maximum 4 grammot, azaz 8 darab 500 mg-os tablettát lehet bevenni. Gyermekek esetén az adag csökkentendő, 10-15 mg-nak megfelelő adagot kell adni minden testtömeg kilogrammra számolva. Azaz ha a gyermekünk 10 kg, akkor 10x10 azaz 100 mg-nyi gyógyszert adjunk neki. Ha ez nem elég, akkor 10x15, azaz 150 mg-nyit is adhatunk. 2 hónapos kor alatt azonban szigorúan tilos paracetamolt adni a lázas csecsemőnek!

Vesekárosodott betegeknél nem szükséges az adag csökkentése, csak a két gyógyszerbevétel közötti időt kell megnövelni közepes mértékű vesekárosodás esetén 6 órára, súlyos vesekárosodás esetén 8 órára. Májkárosodás esetén nagyon óvatosan szabad csak adagolni a paracetamolt, mivel önmagában is májkárosító hatással rendelkezik ez a vegyület. Enyhébb károsodás esetén csökkenteni kell a dózist és/vagy növelni az adagok bevétele közötti időt. Ebben az esetben legjobb lenne szakorvos véleményét kikérni a paracetamol terápiával kapcsolatban, vagy pedig egyszerűen más hatóanyag tartalmú lázcsillapítót bevenni. Közepes vagy súlyos májelégtelenség esetén ellenjavallott a paracetamol alkalmazása!

Paracetamol-figyelmeztetések

Tilos paracetamol tartalmú lázcsillapítót szedni azon betegeknek, akik túlérzékenyek a hatóanyaggal szemben, vagy veleszületett glukóz-6-foszfát dehidrogenáz enzim hiányban szenvednek.

Nem mindenkinek szabad paracetamol tartalmú lázcsillapítót szedni
Nem mindenkinek szabad paracetamol tartalmú lázcsillapítót szedni

A paracetamol nagy adagban májkárosító

Továbbá a már fennálló májelégtelenséget súlyosbítja. Normál esetben a paracetamol, zömmel a májban bomlik le, de nagy dózis telítheti ezt az utat és a gyógyszer reaktív (mérgező) vegyületté alakul. Ezt a vegyületet egy másikkal lehet inaktiválni, de a nagy dózisú paracetamol kiüríti a máj inaktiváló vegyület raktárait és a reaktív vegyület kötődik a sejt proteinjeihez és megöli a sejtet.

Az acetil-cisztein (vénába, vagy szájon át) és a metionin (szájon át) potenciális életmentő méregtelenítő szerek paracetamol mérgezés esetén, mivel fokozzák a máj inaktiváló vegyületének szintézisét. Paracetamol mérgezésben a betegek tünetmentesek lehetnek, vagy csak hányingerre és hányásra panaszkodnak, de 48-72 órával később viszonylag kis mennyiség (több mint 10 g, 20-30 tabletta) fatális májszövet-elhalást okozhat. Ezért fontos a paracetamol 4 óránkénti adagolásának betartása, mert ebben a dózisban a szervezet még gond nélkül fel tudja dolgozni.

Az előzőekben említett májkárosító hatás miatt krónikus alkoholfogyasztóknak nem alánlott paracetamolt szedni a valószínűleg már fennálló májelégtelenség miatt, valamint a gyógyszer alkalmazása során sem szabad alkoholt fogyasztani.

Mely tulajdonságai jobbak a többi lázcsillapítónál?

Gyomor-bélrendszeri hatások: Több láz- és fájdalomcsillapító károsítja a gyomor nyálkahártyát, így hosszú ideig nagy dózisban alkalmazva akár gyomorfekélyt vagy gyomorvérzést okozhatnak. Ilyen hatóanyag az acetilszalicilsav, egyéb szalicilsav-származékok, a diklofenak és az ibuprofen, hogy csak a leggyakoribbakat említsük. A paracetamolnak azonban nincs nyálkahártyakárosító hatása, így gyomor- vagy nyombélfekély betegségben szenvedő lázas betegeknek inkább a paracetamol hatóanyagú lázcsillapító javasolt.

Véralvadásgátlót szedők: Az acetilszalicilsav tartalmú láz- és fájdalomcsillapítóknak jelentős vérálvadásgátló hatása is van, mivel gátolják a vérlemezkék összekapcsolódását, így megnövelik a vérzési időt. Ezt a két hatást ugyanazon enzim gátlásával fejtik ki, de amíg a véralvadásgátláshoz 100 mg is elég, a fájdalom valamint a láz csillapításához 500 mg bevételére van szükség. Emiatt azoknak, akik véralvadásgátlót szednek , javasolt a paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítók alkalmazása, mivel annak nincs befolyása a véralvadási értékekre.

Állapotosok és szoptató anyák

Körülbelül 1000 nőt vizsgáltak, akik terhességük során paracetamolt szedtek és megállapították, hogy a terápiás dózis rövid idejű használata biztonságos terhes nők esetén. Mindamellett ajánlott megkérdezni a nőgyógyászt, aki pontosan ismert a várandós nő állapotát, és személyre szabott tanácsot tud adni. Bár a terhesség alatti paracetamol használat úgy tűnik nem növeli a születési rendellenességek számát, mégis ha lehet csak a legszükségesebb esetben alkalmazzuk, ugyanúgy, mint bármilyen más gyógyszert, hiszen mégiscsak testidegen anyagokról van szó. Például fejfájás esetén csak akkor vegyünk be bármit, ha már nehezen viseljük a fájdalmat, valamint egyéb módszerek kipróbálása után sem szűnik. Láz esetén azonban mindenképpen kell gyógyszeres kezelést alkalmazni, hiszen az ártalmas a magzatra nézve .

A paracetamol átjut az anyatejbe, így ha huzamosabb ideig szedjük, akkor arra az időre és utána még 1-2 napig mellőzzük a szoptatást, mert az anyatejbe jutott mennyiség káros lehet a csecsemőre nézve. Ha azonban csak egy szemet vettünk be fejfájás miatt, akkor nyugodtan szoptathatunk, mert ez a mennyiség nem elég ahhoz, hogy gyógyszertanilag jelentős dózist juttasson a szoptatott babába.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra