A legtöbb utazó - legyen az üzleti út vagy kalandtúra - úgy indul el otthonról, hogy nem teszi meg a szükséges alapvető lépéseket. A betegségek megelőzésére ugyanúgy fel kell készülnünk, mint az úti cél kiválasztására, az útlevél ellenőrzésére vagy a repülőút megtervezésére.
Hat héttel az utazás előtt kérjük ki egy utazási gyógyszerszakértő véleményét a legfrissebb védőoltási lehetőségekről, a maláriával kapcsolatos tudnivalókról. Fontos, hogy a védőoltásokat idejében megkapjuk, hiszen némelyik hatóanyagnak idő kell ahhoz, hogy védelmet biztosítson.
1. Tartsuk távol magunkat a betegséget terjesztő rovaroktól. Viseljünk megfelelő öltözéket és használjunk rovarűző szereket, ágyhálót.
2. Sose járjunk mezítláb, még a tengerparton se.
3. Győződjünk meg a víz tisztaságáról, ha nem megfelelő a minősége, még fogmosásra se használjuk.
4. Csak jól áthevített ételt együnk. A gyümölcsöket és zöldségeket hámozzuk és főzzük meg, ellenkező esetben jobb, ha elfelejtjük.
5. Töltsük fel a gyógyszerkészletünket, mert a célországban nem biztos, hogy lehet kapni őket. Vigyünk többet arra az esetre, ha az út elhúzódna. A félreértések elkerülése végett az eredeti dobozukban a kézipoggyászában szállítsuk őket.
6. Vigyünk magunkkal alapvető elsősegély-csomagot. Legyen benne fájdalomcsillapító, apróbb sebek és kisebb fertőzések ellátásához szükséges felszerelés, allergiaellenes szer. Készüljünk fel egy esetleges hasmenésre is.
7. Háziorvosunkat kérdezzük ki a megfelelő antibiotikumokkal kapcsolatban.
8. Ne fürdőzzünk folyókban, tavakban, patakokban. A megfelelően klórozott uszoda és a sósvíz általában biztonságosnak mondható.
9. A turisták körében a leggyakoribb egészségügyi problémát a motorbalesetek jelentik. Ne üljünk motorbiciklire, vagy viseljünk bukósisakot, és sose fogyasszunk alkoholt vezetés előtt. Lehetőleg csak nappal közlekedjünk.
10. Kössünk utasbiztosítást, amely biztosítja a sürgősségi mentést. A legtöbb társadalombiztosítási formát nem fogadják el nemzetközi utazás során.