Hamarabb és a korábbiaknál mérsékeltebb fájdalomérzettel hagyhatják el a Philadelphiai Gyermekkórházat az ortopédiai beavatkozásokon átesett gyerekek, egy új, felnőtteken már bevált - módszernek köszönhetően.
Az eljárás lényege és egyben az előrehozott elbocsátás feltétele, egy úgynevezett fájdalomcsillapító zacskó használata, amely egy katéter segítségével adagolja a megfelelő fájdalomcsillapító készítményeket. A módszer felnőttek esetében már bevált, az utókezelés ezen módja viszont a gyermekgyógyászatban új kihívásának számít. - írja a MediPress.
Az eljárás ötletgazdái, tanulmányukat a tekintélyes Anesthesia and Analgesia című orvosi szakfolyóirat novemberi számában jelentették meg, melynek következtetéseit 217 páciensen elvégzett posztoperatív fájdalomcsillapító-kezelés tapasztalatai alapján vonták le. Az új eljárást "folytonos idegi fájdalomblokkolásnak" nevezték el.
"A módszer legfőbb erénye, hogy a betegeink jóval korábban elhagyhatják a kórházat, mint eddig." - állítja Dr. Arjunan Ganesh, gyermekgyógyász, aneszteziológus, a kutatás vezetője és a cikk fő szerzője. Dr. Arujan a kezelés további előnyeként értékeli, hogy a fájdalomcsillapító tasak használatával elkerülhető a túlzott ópiátszármazék bevitel, illetve az annak mellékhatásaként fellépő émelygés, hányinger és viszketés.
Nem mellékesen az új eljárás amellett, hogy 100 órán keresztül maradéktalanul kielégíti a fájdalomcsillapítás kritériumait, jóval olcsóbb, mint kórházban tartani a beteget. Noha a módszert több mint hét éve alkalmazzák felnőtteken, további biztonsági és megvalósíthatósági tanulmányokra van szükség ahhoz, hogy a gyermekkorú páciensek esetében is maradéktalanul alkalmazható legyen a műtétek utáni "tasak-módszer".
A folyóiratban megjelent cikk rámutat azonban néhány aggasztó problémára, amelyekre mihamarabb megoldást kell találni. Elsők között említik például a katéter elhelyezésének, illetőleg az otthoni kezelés előírásainak maradéktalan betartatásának problematikáját.
Az otthoni utókezelés egyszerű. A beteg mielőtt elhagyja a kórházat, megkapja a tasakot, amelyet egy a derekára, vagy a vállára elhelyezett övre rögzítenek. Az otthon tartózkodás ideje alatt a családnál naponta egyszer-kétszer telefonon érdeklődnek a szakemberek a gyógyulási folyamatról és az esetlegesen fellépő komplikációkról. A kezelés végén a katétert a szülő is könnyedén eltávolíthatja.
"Nem ismerek egyéb olyan intézményt, amely e módszert alkalmazva rövidíti le a kórházi ellátás időtartamát" - teszi hozzá Dr. Ganesh. Az új technika még gyerekcipőben jár, de kidolgozói ígérik, hogy a fejleményekről maradéktalanul be fognak számolni a szakmának és a közvéleménynek. "Kedvező fogadtatásra talált az eljárás mind az ortopédiai mind az aneszteziológus szakma berkeiben, éppen ezért szorgalmazzuk a mielőbbi bevezetését."
A szakértők hangsúlyozzák a hozzátartozók teljes körű tájékoztatásának fontosságát, kiemelt figyelmet fordítva az otthon-kezelés legfontosabb ismérveire, elkerülendő az esetleges komplikációkat, fertőzéseket.
Tekintve, hogy az eddigi eredményeket egy kis létszámú csoporton végzett vizsgálatra alapozzák, nem kizárt, hogy a módszer olyan mellékhatásokkal rendelkezik, amelyek mindeddig nem kerültek napvilágra, illetve alábecsülték azok jelentőségét. Éppezért további kivizsgálásokra van szükség az eljárás tökéletesítése érdekében - összegzik tanulmányukat a szerzők.
STOP