Újabb ok a férfi meddőség hátterében

Az anya vérében a terhesség alatt mért perfluoroktánsav- (PFOA-) mennyiség a dániai Aarhus Egyetemi Kórház kutatása szerint befolyásolja fiúgyermekük 20 éves kori spermaminőségét.

A kutatók abból a feltételezésből indultak ki, hogy csökkent spermaminőséget a hormonokat befolyásoló anyagok egyre nagyobb behatása is okozhatja a környezetben. A vizsgálat eredményeiből az derült ki, hogy a terhesség alatt a legmagasabb PFOA vérszinttel rendelkező anyák fiúgyermekeiben alacsonyabb a spermiumkoncentráció és a teljes spermiumszám, mint a legalacsonyabb PFOA-szinttel rendelkező anyák gyermekeiben. Szintén pozitív összefüggést mutattak ki a PFOA születés előtti behatása és a luteinizáló hormon (LH) és a follikulus-stimuláló hormon (FSH) megnövekedett szintje között a fiúgyermekek vérében.

A kutatók szerint ez azt bizonyítja, hogy a szennyező anyagok magzati behatása jelentősen befolyásolhatja a sperma minőségét felnőttkorban. Az eredmények igazolásához azonban további kutatásokra is szükség lesz.

A mostani kutatáshoz először 1988-1989-ben 1000 várandós nőtől vettek vért terhességük 30. hetében, és a mintákat lefagyasztották. 2008-2009-ben aztán megkeresték fiaikat, akik közül 170 tizenkilenc és huszonegy év közötti férfi belépett a kutatásba, vér- és ondómintát adott. A perfluor-tartalmú alkil-szulfonátok (PFAS) mennyiségét az anyák vérében a terhesség alatt a Norvég Közegészségügyi Intézetben elemezték, amit aztán összevetettek a fiúgyermekek spermiumkoncentrációjával, teljes spermiumszámával és a nemi hormonok szintjével. A kutatók azért a magzatkori behatást vizsgálták, mert a nemi szervekre gyakorolt hatásoknak ebben az időszakban következményei lehetnek a későbbi életkorra is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra