Tippek, hogy jobban menjen az edzés ősszel

A pihenéssel töltött nyári hónapok után sokan nehezen találnak vissza az edzőterembe.

Itt van az ősz, itt van újra! Ezzel együtt pedig sokaknál az a kellemetlen felismerés is, hogy bizony nem ugyanazt látjuk a tükörben, mint pár hónapja. Mert valahogy sokkal több lángos és fagyi csúszott le és több rozéfröccsöt gurítottunk le a torkunkon, mint azt megfogadtuk, és különben is annyira meleg volt, hogy testmozgásként bőven elég volt csak elsétálni a strandra. 

A visszatérés az edzőterembe egy hosszabb kihagyás után különös figyelmet és tervezést igényel. Hogy elkerüljük a sérüléseket és fokozatosan nyerjük vissza a régi formánkat, érdemes megfogadnunk Kiss Jenő testépítő tanácsait.

  1. Találjunk egy számunkra fontos reális célt, amely segít és motivál!
  2. Keressünk egy személyi edzőt, vagy állítsunk össze egy követhető és reális edzéstervet!
  3. Ne essünk túlzásba, ne terheljük túl szervezetünket, legyünk nagyon türelmesek!
  4. Mindig alaposan melegítsünk be, az edzés végén pedig figyeljünk a nyújtásra!
  5. Kezdetben, 3-4 hétig kizárólag teljes testes átmozgató edzéseket végezzünk!
  6. Részesítsük előnyben az alapgyakorlatokat, mint amilyen a guggolás és a vállból nyomás, és egészítsük ki funkcionális gyakorlatokkal, mint például a kisétálás vagy a plank!
  7. Igyekezzünk változatos, kombinált gyakorlatokkal felkészíteni minden izmunkat és ízületünket a később következő nagyobb intenzitású verziókra!
  8. Dolgozzunk kisebb súlyokkal vagy akár súlyzó nélkül, és fokozatosan növeljük a terhelést edzésről edzésre!
  9. Az élelmiszereket fokozatosan cseréljük egészséges ételekre és figyeljünk a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre!
  10. Hagyjunk megfelelő pihenőidőt két edzés között!

Az étrend-kiegészítők támogatják az egyéni célok elérését, legyen szó alakformálásról, izomépítésről, aktív és egészséges életmódról. A piacon elérhető gyártók és termékek sokaságában azonban könnyű elvesznünkNémeth Sándor, a BioTechUSA-cégcsoport termékspecialistája segít eligazodnunk, milyen hatóanyagokat hívhatunk segítségül a sportoláshoz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

edzés
A visszatérés az edzőterembe egy hosszabb kihagyás után különös figyelmet és tervezést igényel. Fotó: Getty Images
  1. A multivitamin az egészséges táplálkozás és a modern életmód optimális kiegészítője, 1-2 tablettában teljes spektrumban megtalálhatóak a szervezet számára hasznos vitaminok, például A-, C-, D- és B-vitaminok, illetve ásványi anyagok, például szelén, cink, kalcium és magnézium optimális dózisban. E mellé érdemes még pluszban is D-vitamint fogyasztanunk, amely a többi között segíti immunrendszerünk normál működését. Ebből egy egészséges, átlagos terhelésnek kitett ember számára az ajánlás 2000 nemzetközi egység (NE) naponta.
  2. Az aminosavak a fehérjetermékekben is megtalálható kisebb alegységek, amelyek a szervezet működésében több területen is szerepet játszanak, és amelyeket egészséges és változatos táplálkozással vihetünk be szervezetünkbe. Magasabb intenzitású edzések közben a vízen túl más tápanyagokra is szükségünk van, különösen az esszenciális, azaz a szervezet által nem termelt aminosavakra, melyek közvetlenül táplálják az izmokat.
  3. A kreatin egy több évtizede használt összetevő, a teljesítménynövelés és a fizikai erő első számú segítője. Az erősportokat és a konditermi edzéseket végzők körében számít népszerű hatóanyagnak. Használata 18 éves kortól javasolt, a legfrissebb kutatások alapján akár napi szinten is alkalmazható, 3 gramm bevitelével már kedvező hatást érhetünk el.
  4. A rendszeres mozgás megterhelheti az ízületeket, a porcokat és az ízületi szalagokat. A helyes táplálkozás és a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel mellett hasznos az ízületi porctámogató használata is, hogy a porcok felépítésében résztvevő anyagokat, például kollagént, közvetlen vigyünk be. Fogyasztása kúraszerűen, pár hónapig javasolt.
  5. Bár nem tartozik az étrend-kiegészítők közé, de a fehérje testünk fontos építőeleme, a szervezet által előállított és külső forrásból bevitt aminosavak alkotta tápanyagforrás. Megfelelő mennyiségben történő fogyasztása hozzájárul az izomszövet fenntartásához és növekedéséhez. Nagyobb a fehérjeigényünk, ha rendszeresen sportolunk, és ha az izomtömegünket szeretnénk növelni. Ezt elsősorban élelmiszerekből igyekezzünk bevinni, emellett azonban sportolás után praktikus megoldás egy gyorsan felszívódó és finoman krémes tejsavófehérje.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra