Időzített bomba: gőzerővel dolgoznak az Alzheimer ellenszerén

A népesség öregszik, az átlagéletkor egyre nő, pár évtizeden belül ugrásszerűen megemelkedik az Alzheimer-kór előfordulása.

Az Alzheimer-kór egyre gyakoribb

Ugyan ma a betegséget csak tünetileg tudják kezelni, de a kutatók gőzerővel dolgoznak olyan gyógymódokon, amelyek oki kezelést jelenthetnek.

Az Alzheimer-kór alapvetően az időseket érinti
AzAlzheimer-kóralapvetően az időseket érinti

Bizonyos szempontból nem meglepő, hogy az Alzheimer-kór egyre gyakoribb , hiszen a betegség alapvetően az időseket érinti, az átlagéletkor pedig egyre nő. Ebből adódóan egyre többen érik el azt az kort, amelynél ez a probléma egyáltalán megmutatkozhat. Nem véletlen, hogy ezt a területet egyre jobban kutatják, komoly pénzeket költenek arra, hogy megtalálják a tényleges megoldást jelentő terápiához vezető utat. Ennek részeként zajlik hazákban is több olyan vizsgálat , amelynél olyan biológiai készítményeket próbálnak kifejleszteni, amelyek már nem tüneti, hanem oki kezelést jelentenek.

Mi okozza az Alzheimer-kórt?

Ezek a kutatások arra épülnek, hogy ma már sejtik, mi okozza az Alzheimer kórt: az, hogy az idegsejtekben olyan kóros fehérjék szaporodnak fel , amelyek elpusztítják azokat. Ezeket elvileg ki is lehet mutatni, de mivel ez nagyon költséges vizsgálat, a betegség rutin diagnózisát nem így, hanem a tünetek alapján, valamint az egyéb demenciát okozó betegségek kizárásával, esetleg speciálisabb neuropszichiátriai tesztek segítségével állítják fel. A kóros fehérjék kimutatásával készülő korrektebb diagnózis nem rutinszerű, jelenleg csak azoknál kerül rá sor, akik orvosbiológiai kutatásban vesznek részt. Náluk a kóros fehérjéket kétféleképpen mutathatják kis: vagy agyi PET CT vizsgálattal az idegsejtekből, vagy lumbálpunkciót követően az agy-gerincvelői folyadékból.

Innováció Az elkövetkező 5 évben a gyógyszerfejlesztésben bekövetkező áttörések jelentős hatással lesznek a betegek életére. Nézze meg melyik terápiás területen várható a legnagyobb fejlődés.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Látszik az út vége?

Ha betegséget sikerül hamar diagnosztizálni , akkor már a mai kezelésekkel is évekkel ki lehetne tolni a leépülés folyamatát, ám a folyamat nem állítható le. Ennek oka, hogy a jelenlegi terápiák csak az ingerületátvivő anyagok idegsejt-pusztulás következtében felborult egyensúlyát tudják többé-kevésbé helyreállítani, ez pedig önmagában gyógyulást nem eredményez. Viszont a jelenleg intenzíven kutatott terápiák már az oki kezelést célozzák, segítségükkel lehetővé válhat az, hogy a kóros fehérjék kialakulását már eleve meg lehessen akadályozni.

Erre persze még várni kell, de a kór kezelhetősége , lefolyásának lassítása ma már igen eredményes: ha a betegséget időben felismerik és kezelik, akkor előrehaladása több mint 30 százalékkal lassítható. Az ezt segítő, az Alzheimer Szövetség washingtoni konferenciáján bemutatott hatóanyag ugyan nem képes megállítani vagy visszafordítani a betegséget , viszont azoknál, akiknél a tüntetek még enyhék, nagyon jó eredmény érhető el. A hatóanyag mindezt azzal biztosítja, hogy gátolja, illetve zavarja a béta-amiloid fehérjelerakódások kialakulását az agyban. Persze az még vitatott, hogy tényleg ez a folyamat felel-e a kór kialakulásáért, de az új eredmény az ezzel kapcsolatos vizsgálatokat is előbbre viheti.

Alzheimer-kór: áttörést hozhat egy magyar kutatás Komoly áttörést ért el egy magyar kutatócsoport az Alzheimer-kórban jelentkező epilepszia diagnosztizálásában . Ennek korai kezelése ugyanis lassíthatja a betegség tüneteinek romlását, és hozzájárulhat a betegek életminőségének megőrzéséhez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra