Pénteken fronthatás nem érvényesül térségünkben, de a fokozottan érzékenyeknél főleg a Duna vonalától keletre eső területeken kettősfronti jellegű tünetek jelentkezhetnek. Az itt élőknél elsősorban fejfájás, rossz közérzet és alvászavar okozhat gondot. A fejfájás enyhítésére fogyasszunk el egy csésze csalánteát, az alvászavarra pedig megoldást jelenthet lefekvés előtt egy csésze levendulatea.
Fülledt idő jön helyenként esővel
A szív- és a keringési rendszer megbetegedéseivel küzdők is nehéz nap előtt állnak: náluk vérnyomás-ingadozás és szédülés jelentkezhet. Az érintettek napi 2-3 csésze galagonyatea vagy más galagonyakészítmény fogyasztásával mérsékelhetik a panaszokat, és a megterhelő fizikai munkát is érdemes ezeken a napokon kerülni. A Dunántúlon melegedni kezd az idő, a melegfrontra fokozottan érzékenyeket migrénes fejfájás gyötörhet, és fáradékonyabbak is lehetnek a kelleténél. A fejfájás megelőzhető úgy is, ha elég folyadékot fogyasztunk, ha pedig fáradtak vagyunk, kávé helyett inkább az élénkítő zöld teát válasszuk! A szeles idő tovább fokozhatja a panaszokat.
A tiszántúli és északkeleti területeken napközben záporok, zivatarok alakulhatnak ki. Több helyen fülledtté válik a levegő, ami miatt sokan nehézlégzést, légszomjat , mellkasi panaszokat tapasztalhatnak. Az idősek, krónikus betegek és asztmások állapota zivatarok idején jelentősen romolhat, ezért ne végezzenek megerőltető fizikai munkát.
A Dunántúlon felszakadozik a felhőzet és túlnyomórészt napos idő várható. Az ország ezen részein az UV sugárzás elérheti a nagyon erős fokozatot. Lehetőség szerint délután 11 és 15 óra között kerüljük a napot, húzódjunk árnyékos helyre vagy légkondicionált helységbe. Amennyiben mégis a szabadban töltjük ezt az időszakot, viseljünk szalmakalapot és bevizsgált, UV szűrős napszemüveget.
Bőrünk védelme érdekében használjunk 30-40-es faktorszámú fényvédő szereket és világos, természetes anyagból készült ruházatot! A kiszáradás elkerülése érdekében a folyadékbevitelre fokozottan figyeljünk, testtömegtől és fizikai állapottól függően fogyasszunk napi 2-3 liter tiszta vizet vagy facsart gyümölcslevet. Kerüljük a zsíros ételeket: válasszuk helyettük inkább a gyümölcsöket, a halételeket és az olajos magvakat!
Az egyre melegebb időben a pollenhelyzet romlik, nő a pollenterhelés. Az allergiások tünetei felerősödhetnek, ezért ajánlott kerülni a parkos, erdős területeket és a réteket - írja a Meteo Klinika .