Szerdán is sokak szervezetét megterhelheti a kánikula, mindössze egy-egy zápor és zivatar okozhat átmeneti felfrissülést. A rendkívüli meleg nemcsak az idősek és krónikus betegséggel küzdők, hanem az egészséges szervezet számára is megterhelő. A kánikulában intenzívebb fejfájást tapasztalhatunk, illetve gyakori lehet a rosszullét.
Kánikulára és zivatarokra is számíthatunk
Az elalvást is megnehezíti a meleg: lefekvés előtt fogyasszunk egy csésze levendulateát, ami elősegíti a nyugodt pihenést, illetve könnyíti az elalvást . A hőségben könnyen kaphatunk hőgutát és ki is száradhatunk, ha nem iszunk eleget. Fontos a bőséges folyadékfogyasztás, kerülni kell viszont a magas koffeintartamú és alkoholos italokat. Ebben az időszakban nem javasolt zsíros ételeket fogyasztani - kevésbé megterhelő, ha saláták és halételek kerülnek az asztalra.
Északkeleten főleg délután alakulhatnak ki zivatarok, melyek hatására erősen fülledté válik a levegő, egyben felerősödnek az asztmások panaszai is. A legfőbb veszélyt azonban országszerte a kánikula jelenti, amely miatt megnő a napszúrás és a leégés veszélye. A rekkenő hőségben kenjük bőrünket magas faktorszámú fényvédő krémmel, viseljünk szalmakalapot és kerüljük a napozást. Amennyiben szédülést, rosszullétet, hányingert tapasztalunk, azonnal húzódjunk árnyékba és kérjünk segítséget! Strandolás közben a bőrünket kenjük újra rendszeresen.
Az UV sugárzás a szinte zavartalan napsütésben magas lesz. 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk a napon, ezt az időszakot vészeljük át otthon vagy más árnyékos helyen. Fokozzuk a folyadékbevitelt, testtömegtől és testsúlytól függően napi 3-5 liter tiszta víz, esetleg facsart gyümölcslé fogyasztása ajánlott.
A pollenterhelés tovább fokozódik, romlik a pollenhelyzet. Az allergiások körében tüsszögés, szemviszketés és orrfolyás jelentkezhet, továbbá ezek a tünetek a meleg időben fel is erősödhetnek. A panaszok enyhítésére javasolt a gyakoribb haj- és kézmosás, valamint a sűrűbb porszívózás - írja a Meteo Klinika .