Ijesztő, hányan fagyoskodnak télen hideg lakásban

Átlagosan az Európai Unió (EU) lakosainak 6,9 százaléka nem tudja megfelelően kifűteni az otthonát, így kénytelen hidegben élni, ha rosszra fordul az idő – közölte friss jelentésében az Eurostat.

Természetesen több tényező is befolyásolja, hogy az emberek mennyire tudják melegen tartani lakásukat szükség esetén, beleértve a lakóépületek általános állapotát, a kültéri hőmérsékletet és az energiaárakat egyaránt. Az európai tagállamok között jelentős eltérések mutatkoznak ebben a tekintetben az Eurostat adatai szerint. Bulgáriában és Litvániában például a népesség közel negyede, 24 és 23 százaléka nem tud komfortos hőmérsékletet fenntartani otthonában, de Cipruson (19 százalék), Görögországban (18) és Portugáliában (16) is nagy gondot okoz, ha hidegebbre fordul az időjárás. A lista ellentétes végén olyan országok szerepelnek, mint Ausztria, Szlovénia, Svédország, Finnország és Svájc, ahol a lakosság érintett részének aránya a 2 százalékot sem éri el.

fűtőtest, hőmérsékletszabályozó, női kéz
Európa-szerte több tízmillió embernek gondot okoz, hogy melegen tartsa otthonát. Fotó: Getty Images

Fontos persze hangsúlyozni, hogy 2021-es adatokról van szó, amelyekben még értelemszerűen nem jelenik meg az utóbbi hónapokban Európa-szerte elszabaduló energiaválság és infláció hatása. Viszont így is közel 31 millió ember nem tudja melegen tartani lakhelyét a kontinensen a jelentés alapján. Magyarországon több mint félmillióan lehetnek ennyire szorult helyzetben, legalábbis két éve még a hazai népesség 5,4 százaléka küzdött fűtési gondokkal. Azóta pedig a tavaly nyáron bejelentett törvénymódosítások révén jelentősen emelkedett a háztartási energia ára mind a gáz, mind az áram tekintetében.

Az Eurostat statisztikáiból az is kiderül, hogy itthon az egyedül élő 65 év felettiek közel egytizede, 9,1 százaléka nem tud kellő melegről gondoskodni otthon. Azoknál a kétfős háztartásoknál, ahol legalább az egyik lakó 65 év feletti, 4,9 százalék a probléma érintettjeinek aránya. Mindkét adat jelentős emelkedést mutat egyébként az egy évvel korábbiakhoz képest, ahogy Magyarország általában véve is egyike azon néhány országnak, ahol 2020-ról 2021-re kisebb-nagyobb mértékben, de növekedett a lakásfűtési nehézségekkel küzdők száma – Görögországgal, Spanyolországgal, Máltával, Ausztriával, Romániával, Szlovákiával egyetemben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +15 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt borult idő várható, reggel, délelőtt csak délnyugaton, délután már inkább az ország északkeleti felén vékonyodhat, szakadozhat a felhőzet. Számottevő csapadék nem várható, de szitálás, gyenge eső akár több helyen is előfordulhat. Az Észak-Dunántúlon fordulhatnak elő élénk, erős lökések északnyugati irányból. A legmagasabb nappali hőmérséklet 13 és 19 fok között valószínű. Késő estére 9 és 14 fok közé csökken a hőmérséklet. A térségünk fölé helyeződő ciklon miatt továbbra is mind a hideg-, mind pedig a melegfrontra érzékenyek szervezetét megterheli az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra