"A baktériumokat nem látjuk, nem tudjuk kiszagolni, de még csak a kezünkkel sem tudjuk kitapintani. Ha viszont kellően odafigyelünk a kézmosás szabályaira, úgy képesek lehetünk megakadályozni, hogy ezek az észrevehetetlen kórokozók beszennyezzék az ételeinket vagy a gyakran használt konyhai felületeket, megóvva ezáltal saját magunkat és a családtagjainkat a fertőzésektől" - hívta fel a figyelmet a kutatás kapcsán kiadott közleményében az Amerikai Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA).
A hatóság élelmiszer-biztonsági és -ellenőrzési szolgálatának (FSIS) szakemberei - az RTI Nemzetközi és Észak-Karolinai Állami Egyetem kutatóival kooperációban - közel négyszáz önkéntest vontak be egy érdekes kísérletbe. A tesztalanyok felének levetítettek egy háromperces videót a különböző élelmiszerek helyes konyhai előkészítéséről, illetve a sütéshez használatos hőmérők megfelelő alkalmazásáról, míg a másik csoport tagjai semmilyen előzetes útmutatást nem kaptak. Ezután mindenkit arra kértek, hogy készítsenek el egy pulykahúsos hamburgert és egy adag salátát.
Szabad utat engedtek a fertőzéseknek
A kutatók természetesen végig megfigyelés alatt tartották a kamerákkal felszerelt konyhában szorgoskodó résztvevőket, viselkedésükből pedig számos fontos információt szűrtek le. Bár a videós csoportba tartozók egyértelműen jobbnak bizonyultak a konyhai hőmérők használata terén, a legfontosabb teszten azonban mindkét társaság alaposan megbukott. Az önkéntesek több mint 97 százaléka ugyanis nem tartotta be maradéktalanul főzés közben a helyes kézmosás szabályait , amelyekre egyébként a levetített videó sem tért ki részletesen.
A leggyakoribb hibának az bizonyult, hogy a résztvevők nem dörzsölték 20 másodpercig a kezüket szappannal, ahogy az egyébként minimálisan javasolt lenne. Szintén sokaknál fordult elő, hogy szappanhasználat előtt nem nedvesítették be a kezüket vízzel. Tanulságos továbbá, hogy az esetek harmadában csak akkor mosták már meg a kezüket a tesztalanyok, miután - lehetőséget adva a szennyeződések kialakulásának - érintkezésbe kerültek valamilyen kulcsfontosságú objektummal, például megfogták a nyers húst. Utólagos bakteriológiai vizsgálatok során a kutatók kimutatták, hogy minden második résztvevő beszennyezte a fűszertartókat, 10 százalékuk a csaptelepeket vagy a hűtőszekrény fogantyúját, 5 százalékuk pedig a mobiltelefonját vagy a salátához felhasznált zöldségeket.
Az amerikai járványügyi központ (CDC) adatai szerint csak az USA-ban évente 48 millió embernél alakul ki valamilyen élelmiszerekkel kapcsolatos megbetegedés. Az érintettek közül 128 ezren kórházi ápolásra is szorulnak, háromezren pedig életüket vesztik. A probléma fokozottan veszélyezteti a gyermekeket és az időseket, valamint bárkit, akinek legyengült az immunrendszere.
Forrás: time.com