A rossz szexért számos esetben a hormonok okolhatóak. A jó hír az, hogy lehet ellene tenni valamit.
Nem csak a leggyakoribb endokrin (vagyis hormonális) szexuális zavarok, mint a hipogonadizmus és a hiperprolaktinémia, hanem a legtöbb extragonadális (ivarmirigyeken kívüli) hormonális zavar (pajzsmirigy túl- és -alulműködés, hiper- és hipokortizolizmus, szteroidtermelő daganatok stb.) többé-kevésbé hatással lehet a szexuális működésre.
Az olasz Ancona és Aquilai Egyetem szerzői praktikus nézőpontból elemezték a tudományos irodalmakat a hormonok és a szexuális magatartás kapcsolatáról. Céljuk az endokrin betegségek során megfigyelt szexuális tünetek összefoglalása volt, hiszen a hormonok közvetlenül vagy közvetve irányítanak minden emberi szexuális működést (vágy, erekció, ejakuláció, orgazmus).
Némely szexuális tünet a hormonális zavar pszichoszomatikus következményeként is jelentkezhet, más esetekben ugyanakkor pont pszichoszomatikus okok miatt következhet be endokrin elégtelenség. Az endokrinológus, aki a test kémiájának szakértője, ideális helyzetben van annak megítélésére, hogy mely orvosi, fizikai és pszichiátriai problémák okozhatnak szexuális működésbeli zavart - így hormonális betegségek vizsgálata esetén mindenképpen érdemes erre a témára is kitérni.