Gyakoribbak az öngyilkossági kísérletek, az illegális droghasználat és a felelőtlen szexuális élet azoknál a fiatal melegeknél, akiket családjuk korábban elutasított - derül ki a Pediatrics januári számából.
Az eredmények nem támasztják egyértelműen alá, hogy a család negatív reakciója okozná a későbbi problémákat, ám az egyértelmű, hogy a családok hozzáállása a meleg és leszbikus gyerekekhez összefügg a gyerekek mentális és testi egészségének alakulásával, Magyarázta Caitlin Ryan, a San Fransisco-i Állami Egyetem klinikai szociális munkása, a közlemény vezető szerzője. Az elmúlt évtizedekben bebizonyosodott, hogy a meleg, leszbikus és biszexuális gyerekek gyakrabban szenvednek depresszióban, és hajlamosabbak az öngyilkossági kísérletek elkövetésére. A kutatók szerint ez a homoszexualitással járó társadalmi megbélyegzettségnek köszönhető, a családok szerepéről ugyanakkor nem készült felmérés, folytatta Ryan.
A vizsgálat első lépéseként a kutatók 49 fehér és latin-amerikai családdal beszéltek Kaliforniában, hogy felmérjék, hogyan állnak a nem homoszexuális gyermekekhez. Ezután már tudták, hogy mire kell figyelni a későbbiekben. Az elutasítás kérdésében a családok és az ellátók úgy vélik, hogy segítik a gyereket a könnyebb beilleszkedésben, az elfogadottságban, és ezáltal jobb élet reményében. Megpróbálják megváltoztatni nemi identitásukat, eltiltják őket meleg barátjuktól, meggátolják a homoszexualitásról szóló információk szerzését. Egyes szülők nem állnak ki gyermekükért az iskolában, mivel őt magát okolják a felmerülő problémákért.
Ryan és munkatársai a kezdeti interjúkat követően 224 meleg, leszbikus és biszexuális 21-25 éves felnőtt bevonásával végeztek felmérést San Fransisco körzetében. A résztvevők fehérek, vagy latin-amerikaiak voltak, és meleg közösségekben, bárokban, klubokban és más éjszakai szórakozóhelyeken találtak rájuk. A beszélgetések 2002-2005 közt zajlottak. A családjuk által elutasítottak több mint kétharmada számolt be öngyilkossági kísérletről. Az elutasításra nem panaszkodók körében ugyanez a szám mindössze húsz százalék. Előbbi csoportban 46 százalék volt a felelőtlen (védelem nélküli) szex aránya alkalmi partnerrel az elmúlt hat hónapban. Ez csaknem duplája a legkevésbé elutasítottakénak. Az illegális kábítószer-használattal, a drogproblémákkal és a depresszióval szintén hasonló volt a helyzet. Érdekes módon azonban az erőteljes ivás esetében éppen ellenkező tendenciát figyeltek meg. Ryan szerint fontos lenne, hogy a tinédzsereket ellátó egészségügyi személyzet a beszélgetések során kitérjen a nemi identitás kérdésére, a családok pedig hangsúlyozzák szeretetüket a gyermek irányában, még akkor is, ha nem értenek egyet döntésükkel.