A Humán Papillómavírus nagyon gyakori kórokozó, mellyel a férfiak és nők többsége élete során találkozik.
Mintegy 100 HPV-típus létezik, melyből körülbelül 50 fajta terjed nemi úton. Az alacsony kockázatú típusai a genitális területet fertőzik meg és szemölcsöket okozhatnak, magas kockázatú változatai pedig abnormális sejtelváltozást okozhatnak a férfiak végbelében vagy péniszében - utóbbiak a nők esetében a méhnyak abnormális sejtelváltozásával függnek össze.
Hogyan terjed a HPV?
A genitális területen megtalálható HPV-típusokat általában nemi érintkezés során adják át. A kézen vagy a lábon szemölcsöt okozó fajtái nem okoznak genitális szemölcsöt vagy elváltozásokat a méhnyak sejtjeiben, és a genitális típusok általában nem terjednek túl a genitáliák területén.
A genitális HPV-t általában fertőzött személlyel folytatott nemi érintkezés során, közvetlen bőrkontaktus útján lehet szerezni. Mivel a vírusfertőzés legtöbbször tünetmentes, a legtöbb férfi és nő nem tud arról, hogy a kórokozót hordozza. Bár a HPV-t a nemi úton terjedő vírusok közé sorolják, az óvszerek csak 60-70 %-ban biztosítanak védelmet a fertőzéssel szemben. Több partner a HPV átvitelének kockázatát növeli, azonban a vírus olyan gyakori, hogy egy partner esetében is fennáll a fertőződés kockázata. Általában nem lehet meghatározni, hogy a HPV-t mikor és kitől kapjuk el. A vírust a fertőzést követően viszonylag hamar ki lehet mutatni, de előfordulhat, hogy a kórokozó több évig is lappang. A HPV kimutatása esetén ezért a partner nem vonható felelőségre.
Mennyire elterjedt a HPV?
A HPV a leggyakoribb nemi úton terjedő vírus. A becslések szerint a szexuálisan aktív népesség közel 80 százaléka találkozik élete során a HPV-vel. Ez azt jelenti, hogy aki szexuális kapcsolatot létesít, jó eséllyel ki van téve ennek a vírusnak. A HPV-vel fertőzött nőknek csupán kis százalékánál, a férfiak között elenyésző számban alakul ki olyan elváltozás, amelyet felderítenek, vagy amely kezelést igényel. Az esetek többségében az immunrendszer magától legyőzi a kórokozót, csak a tartós azonos típussal való fertőződés jelent kockázatot.
A HPV-fertőzés kezelhető?
Kifejezetten a vírusra nincs kezelés. A HPV által okozott tünetekre, például a sejtelváltozásra vagy a genitális szemölcsökre különböző terápiás beavatkozások léteznek, melyekről az orvos dönthet.
Hogyan zajlik a férfiak HPV-szűrése?
A férfiak szűrését főként bőr- és nemigyógyászok, urológusok végzik. Általában vizuális módon szűrik, a léziókra (például szemölcsökre) utaló tüneteket keresnek, de lehetőség van a pontos víruskimutatásra is. A HPV-teszt Magyarországon a legtöbb szakrendelőben hozzáférhető. További információ kapható a www.hpvteszt.hu és a www.genoid.hu honlapokon.
És mi van a partnerekkel?
Ha a férfi fertőzött feltehetően a partnere is fertőzött. Fontos megjegyezni, hogy a HPV tünetmentesen is fertőz. Habár a férfiak számára a vírus nem jelent nagy kockázatot, azonban női partnerüknek a méhnyakrák kialakulásáért felelős kórokozót adhatják át, ezért mindenféleképpen az óvszerrel való védekezés nyújthat, ha nem is teljes körű védelmet.
Azok a partnerek, akik csak egymással élnek nemi életet, valószínűleg nem adogatják oda-vissza ugyanazt a vírust. Ha a kórokozót a szervezet legyőzi, az immunrendszer emlékszik a fertőző HPV-típusra, és meggátolja az azonos fajtával való újbóli fertőzést. Mivel azonban a HPV-nek számos eltérő változata van, az egyikkel szembeni immunitás kialakulása nem nyújt védelmet egy újabb, másik típussal való HPV-fertőzéssel szemben.
Bővebb információkért keresse fel a következő internetes oldalakat, vagy hívja a (06 1) 465 0124-as telefonszámot.
www.hpvteszt.hu
www.genoid.hu
2007-05-14 09:48
Forrás: Weborvos Dr. Hartman Gábor - Dr. Benczik Márta