A párok valamivel több mint harmadának gyermekvállalását akadályozza a meddőség Nagy-Britanniában - derült ki egy felmérésből. Ennek ellenére az állami egészségbiztosítás csak hellyel-közzel támogatja a mesterséges megtermékenyítést.
Késői gyermekvállalás, elhízás, dohányzás, szexuális úton terjedő betegségek, a férfiak csökkenő megtermékenyítő képessége - szakemberek szerint ezek a fő okai annak, hogy egyre több brit nő képtelen teherbe esni természetes módon.
Ezzel maguk az érintettek is tisztában vannak, a gyermektelen nők kétharmada tart ugyanis attól, hogy nem lehet gyereke.
A brit egészségügy ugyanakkor egyelőre nem reagál megfelelően a problémára, az Anglia területén működő egészségügyi felügyeletek fele egyetlen mesterséges megtermékenyítést szolgáló kezelést sem támogat.
Termékenységi kölcsön
A nemzeti termékenységi felmérés - amelyben 3.200 nőt kérdeztek meg, akiknek átlagéletkora 37 év - szerint az Egyesült Királyságban a párok 35 százaléka küzd termékenységi problémákkal, és átlagosan 5 ezer fontot (1,9 millió forintot) költenek mesterséges megtermékenyítésre.
A dokumentumból kiderül az is, hogy a nők nagy többsége csak 30 éves kora után próbál meg teherbe esni, noha 60 százaléka szívesen előbbre hozná ennek idejét.
Bill Ledger, a Sheffield Egyetem professzora szerint a meddőség növekvő aránya több tényező együttes eredménye, a legfontosabb a kitolódó gyermekvállalási kor, de az elhízás, a szexuális úton terjedő betegségek és a férfiak hosszú ideje csökkenő spermiumszáma is szerepet játszik.
"Manapság a nők többsége 30-35 éves korában szüli meg az első gyermekét, miközben biológiailag a 20-35 éves kor a legalkalmasabb a gyermekvállalásra" - emelte ki a szakember.
A RED című magazin szerkesztője közben arra hívta fel a figyelmet, hogy a terméketlenség már a nyugdíjak és az ingatlanárak mellett a beszélgetések fő témája lett.
"Az átlagos fizetésből élő párok képtelenek kifizetni a mesterséges megtermékenyítés költségeit. Néhányan ugyanakkor annyira szeretnének gyermeket, hogy hatalmas, a lakáskölcsönök nagyságrendjéhez mérhető összegű hitelt vesznek fel" - tette hozzá Sam Baker.