Az egyik legnépszerűbb mítosz, hogy a szex növelheti a szívroham esélyét. A Journal of the American College of Cardiology című szaklapban viszont megjelent egy tanulmány , ami szerint a szívbetegeknek sem kell aggódniuk, ha szerelmeskedni támad kedvük. A szakemberek 536, 30 és 70 év közötti életkorú, szívrohamon átesett páciens kórelőzményeit átnézve arra jutottak, hogy a szexuális aktivitás nem számított rizikófaktornak a későbbi szívrohamoknál. Mindössze 7 páciens számolt be arról, hogy egy órával a szívrohama előtt nemi életet élt volna, míg 78 százalékuk azt mondta, hogy több mint 24 óra telt el a szívrohamuk és az utolsó szexuális aktusuk között. A szakemberek általában azt javasolják, hogy egy szívroham után 4-6 hetet érdemes várni a nemi élettel, de utána a szex általánosságban nem számít kockázati tényezőnek.
Fejen állás helyett fekvés
Szintén tévhit, hogy ha szex után fejen állunk, megnő az esélye annak, hogy teherbe essünk. Valójában sokkal hasznosabb, ha egyszerűen csak lefekszünk. A British Medical Journal című folyóiratban 2009-ben jelent meg egy kutatás eredménye, melynek során 400 olyan párt vizsgáltak, akik mesterséges megtermékenyítésen vettek részt. Ennek a kutatásnak az eredménye szerint azoknál a nőknél, akik a beavatkozás után 15 percig feküdtek, 50 százalékkal nagyobb volt a teherbeesés esélye, mint azoknál, akik utána azonnal felkeltek és járkálni kezdtek. Fejen állni tehát szükségtelen, elég fekve maradni, esetleg egy párnát tenni a derekunk alá, hogy a spermiumok útja rövidebb legyen a méhig.
A menzesz nem akadály
Az sem igaz, hogy egy nő nem eshet teherbe, ha épp megvan a menzesze . Elméletben egy, az ovuláció alatt megérett petesejt akár négy-öt napig is termékeny lehet, az egészséges spermiumok pedig akár négy napig is képesek lehetnek a megtermékenyítésre. Éppen ezért felesleges arra bazírozni, hogy valaki a menstruációjához közel, illetve akár alatta nem eshet teherbe.
Az orgazmus és a szülés kapcsolata
Nagyon régóta tartja magát az az elképzelés is, hogy a szex, illetve az orgazmus beindíthatja a szülést. Elméletben ez akár igaz is lehet, de csak akkor, ha a méhnyak megfelelő állapotban van. A sperma egy úgynevezett prosztaglandin nevű hormont tartalmaz, ami felpuhíthatja a méhnyakat, és akár méhösszehúzódásokat is elindíthat. A prosztaglandin szintetikus formáját szokták is használni a szülés megindítására - ugyanakkor csak akkor hatékony, ha a várandós nő már kifejezetten közel van a szülés várható időpontjához, mert a méhnyak csak ekkor fogékony erre a hormonra. Így egy egészséges terhesség elején, vagy közepén nem kell amiatt aggódni, hogy a nemi élet miatt koraszülés következhet be. Egyedül az ikerterhesség az, ahol az orvos javasolhatja, hogy a várandósság egy része, vagy egésze alatt tartózkodjon a pár a nemi élettől, mert ilyenkor nagyobb lehet a fertőzések, illetve a koraszülés esélye.