Megvan a gyógyír a halálos medúzacsípésre?

A cink egyik vegyülete segíthet a halálos medúzacsípések kezelésében, állítják ausztrál kutatók, akik egereken próbálták ki az új módszert.

Az ausztrál kockamedúza a világ egyik legmérgezőbb állata. A tudósok régóta próbálják megfejteni, mitől olyan halálos a mérge és hogyan lehetne kifejleszteni az ellenszerét.

A mostani vizsgálatok során a tudósok emberi vérmintákon és egereken is tesztelték a medúza mérgének hatásait. Rájöttek, hogy a méreg apró lyukakat vág az emberi vörösvérsejteken, amiken keresztül nagy mennyiségű kálium távozik, ez pedig szívleálláshoz és azonnali halálhoz vezet. A című tudományos szaklapban megjelent kutatási eredmények szerint a vizsgálatok során egy cink-vegyület, pontosabban a cink-glükonát képes volt lelassítani a méreg vérsejt-roncsoló hatását, ezzel is növelve a méreggel beoltott egerek túlélési esélyeit.

A tudósok ugyanakkor fontosnak tartják megjegyezni, hogy az állatkísérletek sikeressége nem feltétlen jelenti azt, hogy a módszer embereknél is beválik.

"A kutatók több mint 60 éve próbálják megérteni, mitől tud olyan elterjedni és mitől olyan halálos az ausztrál kockamedúza mérge" - nyilatkozta Angel Yanagihara, a Hawaii Egyetem munkatársa. A mostani kutatási eredmények szerint a medúza mérge a káliumszint növelésével fejti ki hatását, de a cink-glükonát lelassíthatja a vérsejtek roncsolódását és növelheti az áldozatok túlélési esélyeit.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra