35 évvel később pótoltak egy elveszett kart!

Az emberi agy csodálatos alkalmazkodóképességét példázza annak az 54 éves férfinak az esete, aki 35 évvel az után, hogy elvesztette karját, egy transzplantációs műtét után újra használhatja elveszett végtagját.

A vizsgálatok szerint a férfi agya négy hónappal a műtét után olyannyira alkalmazkodott az új végtaghoz, hogy szinte teljes egészében visszanyerte annak funkcióját. "Eddig nem voltunk képesek az amputációk visszafordítására, de úgy tűnik, mostantól ez sem lesz akadály" - nyilatkozta Dr. Scott H. Frey, az Oregon Egyetem Lewis Ideggyógyászati Központjának igazgatója.

A mostani kutatás során egyértelműen kiderült, hogy még egy felnőtt agya is képes visszanyerni azokat a funkciókat, amelyeket évek hosszú sora alatt elvesztett. Évtizedekkel ezelőtt a tudósok úgy hitték, az emberi agy felnőttkorban már nem képes új neuronokat termelni. "Korábban úgy hittük, az agy a fiatal felnőttkorban éri el végleges állapotát, és onnantól már nem fejlődik tovább" - nyilatkozta Dr. Frey.

Az utóbbi húsz év kutatásai azonban rávilágítottak, hogy az agy képes felülírni saját magát és így alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. A mostani kutatás során Dr. Frey és kollégai ennek a folyamatnak a megértését tűzték ki célul.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tudósok egy 54 éves férfi esetét vették vizsgálat alá, aki 19 éves korában, egy balesetben vesztette el a karját. A férfi 2006 decemberéig egy mesterséges kar segítségével végezte mindennapi teendőit, akkor azonban egyike lehetett azoknak, akiken a világon először karátültetés végeztek.

Négy hónappal a műtét után a tudósok észrevették, hogy a férfi visszanyerte a tapintó-érzékelő képességét tenyerének egy részén. A funkciós MRI vizsgálat megmutatta, hogy a kezének azon részének érzékeléséért felelős agyi rész újra aktivizálódott. Az agynak ez a része tulajdonképpen újraindította saját magát, az azonban egyelőre még nem tisztázott, hogy a férfi visszanyeri-e majd teljesen karjának és kezének funkcióit.

"Az agynak azon részei, amelyek az elveszett végtag funkcióiért feleltek, 35 évig más funkciókat láttak el, amikor azonban a levágott végtag pótlásra került, azok a területek újra aktivizálódtak. Reméljük ennek tudatában, a jövőben a más agyi és gerincvelő sérülésekben szenvedők számára is jobb kezelési módszereket fejleszthetünk ki" - nyilatkozta Dr. Frey.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: +1 °C

Kezdetben a legtöbb helyen derült lesz az ég, így a szélcsendes, hóval borított tájakon köd képződik, majd az éjszaka második felében északnyugat felől alacsonyszintű felhőzet terjeszkedik fölénk, azonban a déli és keleti megyékben még reggel is gyengén felhős vagy derült maradhat az ég. Csapadék nem várható. A délies szél a Dunántúlon többfelé élénk, néhol erős marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -5 és +9 fok között várható, a délnyugati részeken lesz az enyhébb, északkeleten a hidegebb idő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra