A kemoterápia célja a ráksejtek elpusztítása. Ennek során olyan sejtmérgeket alkalmaznak, amelyek általánosságban a gyorsan szaporodó sejteket támadják meg, így viszont a daganatok mellett a szervezet egyéb, hasonló ütemben működő területei is kárt szenvedhetnek. A gyógymód legtöbb mellékhatása emiatt jelentkezik.
Egyebek mellett előfordulhat tehát az is, hogy a kemoterápia következtében romlik az adott páciens termékenysége. Az amerikai Utah Egyetem kutatói ugyanakkor nem álltak meg itt, hanem arra is kíváncsiak voltak, vajon ez a csökkent reprodukciós képesség átöröklődhet-e generációkon keresztül. A kapott eredmények mindenképpen meglepőek, bár a tudósok is felhívták a figyelmet, hogy ezekből messzemenő következtetéseket egyelőre nem szabad levonni.
Veszélyben a kezelt nők gyermekei
Vizsgálataik során a kutatók az állami népességi adatbázist használták fel. Úgy találták, hogy míg a kemoterápián átesett férfiak természetes úton született gyermekei statisztikailag ugyanannyi gyermeknek adtak életet, mint az általános populációba tartozó kortársaik, addig az így kezelt nők már jóval kevesebb unokával büszkélkedhettek. Egészen pontosan e nők lányainak 71, fiainak pedig 87 százalékkal kevesebb gyermeke született.
Fontos azonban megemlíteni, hogy a generációkon átívelő hatás pontos mechanizmusa nem ismert, a tudósoknak is csupán sejtései vannak a probléma hátteréről. Ezen felül maga a kutatás sem bizonyító erejű, a felfedezés még igen kezdetleges stádiumban van. "Minden bizonnyal létezik ez az effektus, de azt tervezzük, hogy tíz éven belül megismételjük ezt a tanulmányt. A vizsgált populáció tagjai ugyanis nagyon fiatalok, jelenleg csupán 19 évesek, így pedig 132 főből csak 5 olyan akad, akinek már van gyermeke. Ez tehát egy nagyon alacsony számú minta, ami jelentősen befolyásolhatja a statisztikai adatok alakulását" - mutatott rá a kutatást vezető dr. Biren Patel.
Forrás: Daily Mail