Ez a megfigyelés alapjaiban rengeti meg prosztata megnagyobbodásával kapcsolatos eddigi elméletet, hiszen a jelenleg elfogadott magyarázat szerint ez a betegségcsoport az öregedés lényegében befolyásolhatatlan velejárója, melynek kialakulását genetikai hajlam és a női, valamint férfi nemi hormonok szintjének megváltozása segíti elő. Bár a gének és a hormonok továbbra is fontos résztvevők, a testmozgás szerepével kapcsolatban új koncepcióra van szükség.
Az is elképzelhető, hogy a fizikai aktivitás egyszerűen a hormonszintek befolyásolásán keresztül fejti ki jótékony hatását. A kutatók szerint azonban sokkal valószínűbb, hogy a szív- és érrendszeri egészségre gyakorolt kedvező hatásban kell keresni a magyarázatot. Laboratóriumi vizsgálatok és megfigyelések alapján a szív- és érrendszeri betegségek elősegítik a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás (BPH) és az alsó húgyúti tünetek megjelenését. A metabolikus szindróma tüneteiben, valamint szívbetegségben szenvedő férfiak is hajlamosabbak a két betegségre. (A metabolikus szindróma általános gyulladással és oxidatív stresszel jár együtt, és a gyulladás a BPH egyik lehetséges oka.) Így, mivel a testmozgás segíti a fogyást, javítja a keringést, normalizálja a vérzsírok értékét, és megelőzi a szívbetegségeket, enyítheti a szív- és érrendszeri betegségek következményeként kialakuló alsó húgyúti tüneteket.
A fenti két betegség gyakran merevedési zavar kíséretében jelentkezik, a merevedési zavar pedig ismerten szorosan összefügg a kardiovaszkuláris egészséggel. Elképzelhető, hogy a három betegség közös okokra vezethető vissza, méghozzá a szív- és érrendszeri betegségekre. A rendszeres testmozgás egyébként valóban csökkenti a merevedési zavarok esélyét.
Forrás:
Medipress hírszolgálat