A világ legbüdösebb gyümölcsének titka

Egy ritka aminosav, az etionin okozza az ázsiaiak körében közkedvelt durián igen büdös szagát - derítették ki a Müncheni Műszaki Egyetem kutatói.

A duriánt egész Délkelet-Ázsiában fogyasztják. A magas tápértékű gyümölcs húsa puha, krémes állagú, íze pedig kellemesen édes. A durián azonban jellegzetes, romlott húsra vagy rothadó hagymára emlékeztető szagáról is híres, ezért számos ázsiai országban tilos fogyasztani a közlekedési járműveken, a liftekben és a szállodákban, és a repülőgépekről is kitiltották.

durián, Délkelet-Ázsia, gyümölcs, büdös gyümölcs, aminosav,
Az etionin okozza az ázsiaiak körében közkedvelt durián igen büdös szagát. Fotó: Getty Images

Rájöttek, mitől olyan büdös

A müncheni egyetem Leibniz Élelmiszerbiológiai Intézetének tudósai egy korábbi kutatásukban már kimutatták, hogy a gyümölcs igen kellemetlen szaga az etántiol vegyület és származékaiból ered, azt viszont nem tudták megfejteni, hogy a növény miként termeli ezt. Most azonban Nadine Fischer és Martin Steinhaus kutatók kimutatták, hogy az etionin aminosav az előfutára ennek a nagyon kellemetlen szagú vegyületnek.

"Amikor a gyümölcs érik, egy növényspecifikus enzim kibocsátja a szagot etioninból. Megfigyeltük, hogy a gyümölcs érésekor nemcsak húsának etioninkoncentrációja nő meg, hanem az etántiol mennyisége is. Ez utóbbi ad magyarázatot arra, hogy az érett durián miért olyan büdös" - idézte az egyetem közleménye Nadine Fischert.

Bajt is okozhat az aminosav

Különleges gyümölcsök: hogyan együk őket? Olvassa el korábbi cikkünket!

Azonban nemcsak az erős, kellemetlen szaga miatt volt fontos, hogy megtudják, pontosan mennyi etionint tartalmaz a gyümölcs. Állatkísérletekben és sejtkultúrák tanulmányozásából az is kiderült, hogy ez az aminosav nem ártalmatlan. "Májkárosodás és májrák alakult ki azoknál a patkányoknál, amelyek szervezetébe nagy mennyiségű aminosav került be a táplálékuk által" - hangsúlyozta Martin Steinhaus. Az új tanulmány azt is kimutatta, hogy az etionin alacsony koncentrációjának is immunrendszer-módosító hatása van.

Ezek az eredmények felvetik tehát a kérdést, hogy a gyümölcs fogyasztása káros-e az egészségre. Ennek kiderítéséhez további tanulmányok szükségesek, azt azonban kiemelték a kutatók, hogy egy 70 kilós embernek egy nap legalább 580 kilogramm etioninban igen gazdag gyümölcspépet kellene elfogyasztania ahhoz, hogy hatása ugyanolyan mérgező legyen, mint az állatkísérletekben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: +1 °C

Folytatódik a borult, párás idő, az északkeleti országrészben maradhatnak ködös területek. Szitálás, a fagyos tájakon ónos szitálás nem kizárt. A légmozgás gyenge marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +5 fok között várható. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra sem rontják frontok, frontmentes időre készülhetünk az elkövetkező napokban.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra