Az eredmények tehát nem azt jelzik, hogy a depresszió elleni szerek veszélyesek lennének. "Feltételezzük, hogy a gyógyszerszedés a súlyosabb depresszió jele" – véli a Journal of the American College of Cardiology-ban megjelenő közlemény vezető szerzője, Dr. William Whang. Whang a New York-i Columbia Egyetem Orvosi Klinikai Központjának adjunktusa. A depresszió és szívbetegség közti összefüggés inkább fizikai, mint pszichológiai, tette hozzá.
A kutatók megállapították, hogy a súlyos depressziós tünetektől szenvedő nőknél gyakoribb a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a dohányzás. A kezelésre szoruló depresszióban szenvedő nőket több mint kétszer nagyobb eséllyel éri a hirtelen szívhalál. A kutatási eredmények több mint hatvanháromezer amerikai nő adatainak elemzésén alapulnak. A depresszió és a szívbetegségek kockázata közt ugyan egyértelmű összefüggést találtak, a hirtelen szívhalál rizikóját inkább a depresszió elleni gyógyszerek szedésével sikerült összefüggésbe hozni, semmint a betegség tüneteivel. A gyógyszerszedés sem a szívroham, sem a halálos szívbetegségek rizikóját nem fokozza, kizárólag a hirtelen szívhalálra hajlamosít. Mivel a vizsgálatban férfiak nem vettek részt, nem lehet általánosítani.
A depressziós nőbeteget kezelő orvosok számára az üzenet egyértelmű: esetükben a szívbetegségre hajlamosító kockázati tényezők feltárása és kezelése különösen fontos. Egy másik közlemény szerint a düh és ellenségesség érzése egészséges emberekben fokozza a szívbetegség kockázatát, szívbetegeknél pedig rontja a kilátásokat. A két negatív érzelem egészséges embereknél 19 százalékkal, fennálló szívbetegség esetén 24 százalékkal fokozta a szívroham kockázatát, állapították meg a londoni University College kutatói 42 tanulmány áttekintő elemzése során.
Forrás:
Medipress hírszolgálat