Bőrünk alatt is só van

A Vanderbilt Egyetem (Tennessee, Egyesült Államok) munkatársai szerint a bőr sótartalma hozzájárul a vérnyomás szabályozásához.

Dr. Jens Titze és munkacsoportja eleddig nem ismert sejttípust és molekulákat írtak le, melyek hozzájárulhatnak a bőr sótartalmának, ezen keresztül pedig a vérnyomás szabályozásához is. A megállapítás azért is érdekes, mivel a vérnyomáskutatások idáig főként a vesére, az erekre és az agyra koncentráltak, azonban a betegek 90 százalékánál mégsem lehetett kimutatni a magas vérnyomás kiváltó okát. A júniusi számában bemutatott tanulmány szerint azonban a bőr fontos sótároló szervként funkcionál, és az egyensúlyt az ott lévő immunsejtek és apró vérerek (kapillárisok) szabályozzák.

A korábbi kétkedők ellenében a kutatók most egérkísérletes modellben, genetikai és molekuláris módszerekkel bizonyították a bőr sóanyagcserében betöltött kiemelt szerepét, mely alapvetően befolyásolja a vérnyomást is. Egereknél a nagy sótartalmú étrend a só bőrben való felszaporodását vonta maga után. A só (nátrium klorid) felhalmozódását az immunrendszer falósejtjei érzékelték, és aktiválták a TONEBP nevű fehérjét. Ez utóbbi megnöveli a VEGF-C-nek nevezett faktort, melynek hatására új nyirokerek képződnek, amik a nátrium és a klór szűrését segítik elő.

A TONEBP génszintű gátlása azonban kivédi a VEGF-C termelését, és csakúgy, mint a faktor receptorának blokkolása, nem hagyja létrejönni a nyirokeres választ, így okoz magas vérnyomást . Vagyis úgy tűnik, ezen mechanizmus hibája hozzájárulhat a betegség kialakulásához. A kezdeti stádiumú klinikai vizsgálatok a feltételezést alátámasztani látszanak emberek esetén is, ugyanis a mágneses rezonancia segítségével felvett nátriumtérkép szerint a bőr magas sótartalma kapcsolatot mutatott a magasvérnyomás-betegséggel.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra