A terhesség első, általános jeleit már mind jól ismerjük: ha a menstruáció elmarad, vagy csupán pecsételő vérzés jelentkezik, a mellek megduzzadnak, illetve az étvágy megváltozik, a nő gyanakodhat rá, hogy áldott állapotba került. Bár ezek csak hetekkel a teherbeesést követően jelentkeznek, néhány apró, számunkra még érzékelhetetlen jel korábban is árulkodik már a változásokról. Svájci kutatók először azonosították be azokat az apró, műszerekkel kimutatható fiziológiai változásokat, amelyek egy terhesség kezdetét jelzik, erre pedig egy okosórát is kifejlesztettek - írja a hvg.hu .
A terhesség legelső jeleit észleli
Az okosóra - jobban mondva inkább okoskarkötő - képes lesz érzékelni azokat a finom változásokat a bőr hőmérsékletében, a légzés ritmusában és a szívverésben, amelyek a fogantatást kísérik. Ezekből az értékekből nagyjából egy héttel a fogantatás után jelezni tudja a terhességet.
A fejlesztők a későbbiekben még precízebb és pontosabb mérést ígérnek, aminek köszönhetően ennél is rövidebb idő alatt megállapíthatja majd a szerkezet, hogy viselője babát vár-e. Jelenleg olyan algoritmuson dolgoznak, amely az egyes nők személyes adatait figyelembe véve nemcsak a terhesség kezdetét jelzi, hanem azt az időszakot is, amikor a legnagyobb az esélye a teherbeesésnek .
A terhesség hónapjai alatt általában a negatív hatásokról esik csak szó, holott a gyermekvárásnak pozitív velejárói is lehetnek az édesanyára nézve: a kismamák haja fényesebbé, dúsabbá válik, a hajhullás mértéke gyermekvárás ideje alatt jelentősen csökken. A néphagyomány úgy tartja, hogy a lánygyermeket váró kismamák sokkal rosszabbul viselik a terhességet, mint a fiút várók, tudományos igazolása azonban ennek a teóriának nincs.