Egy a kokain- és metamfetamin-függőség elleni küzdelemben ígéretesnek tűnő gyógyszerről kiderült, hogy fogyáshoz vezet a laboratóriumi patkányoknál - állítják amerikai kutatók.
A genetikailag kövérré módosított patkányokban 19 százalékos súlyvesztést lehetett elérni, míg a normál súlyú patkányok esetében a fogyás 12-20 százalékra rúgott a vigabatrin rövid távú alkalmazása után.
"Eredményeink alapján a vigabatrin jóllakottságot eredményez ezekben az állatokban" - mondta el a kutatás vezetője, Amy DeMarco, aki az USA Energiaügyi Minisztériumának Brookhaveni Nemzeti Laboratóriumában dolgozik.
Stephen Dewey - szintén brookhaveni tudós - korábban megállapította, hogy a vigabatrin bevethető lehet a függőség kezelésére, és kutatásából az is kiderült, hogy a függőség és az elhízás közt nagyon szoros kapcsolat áll fenn, a kövér emberek és a függők agyában hasonló változások mennek végbe. Megfigyelése alapján a kutatók feltételezték, hogy a vigabatrin meg fogja fékezni a kövér laborpatkányok szabályozhatatlan éhségét. "Miután az elhízás egyre jelentősebb problémává válik az egész világon, úgy gondoltuk, hogy a vigabatrin ilyen irányú kipróbálása különösen időszerű" - fogalmazott DeMarco.
A kutatók ötven fiatal és felnőtt laboratóriumi patkányt, melyek között genetikailag kövérré tettek és normál súlyúak is voltak, több csoportra osztottak. Bizonyos állatok különböző adag gyógyszert kaptak, míg a többiek a kontroll csoportba kerültek. Ezek az állatok naponta sós vizes injekciót kaptak, míg a tanulmányozott patkányoknak maximálisan 300 mg vigabatrint adtak egy nap. 40 nap elteltével a vigabatrint kapó patkányok kezdeti testsúlyuk átlagosan 19 százalékától megszabadultak, míg a nem kövér állatok 12-20 százalékkal lettek könnyebbek. "Az eredményeket genetikailag kövér állatok produkálták, és ez reményt adhat arra, hogy a gyógyszerrel sikeresen kezelhető lesz esetleg a súlyos elhízás is" - mondta el Dewey. A vigabatrin jelenleg klinikai tesztelés alatt áll, mert a kokain- és metamfetaminfüggőség kezelésére szeretnék alkalmazni.
Copyright AFP [2008] / Translation Medipress