Gyorsabban ketyeg a városiak biológiai órája?

A legújabb kutatás szerint a városi élet jelentős hatást gyakorolhat az emberek és állatok biológiai órájára.

A szaklapban megjelent kutatásban a német Max Planck Ornitológiai Intézet és a skóciai Glasgow Egyetem kutatói feketerigók cirkadián ritmusát, vagyis napi biológiai óráját mérték Dél-Németországban vidéken és városokban. Az eredmények azt mutatták, hogy a városi madarak korábban kelnek és kevesebbet alszanak, mint az erdőkben lakó társaik. A szakértők úgy vélik, hogy a különbséget a városi környezet jellegzetességei, például a mesterséges fény és a fokozott zajszint hatására kialakult mikroevolúciós változások okozhatták.

A kísérlethez hím feketerigókat fogtak be Münchenben és a környező erdőkben. A madarakat könnyű rádiós jeladóval szerelték fel, ami tíz napig mérte aktivitásuk szintjét, mielőtt újra befogták az állatokat. Ezt követően fénymentes és hangszigetelt kamrákba helyezték a rigókat, és állandó körülmények mellett monitorozták cirkadián ritmusukat.

Az eredmények azt mutatták, hogy a városi madarak átlagosan 30 perccel hajnal előtt megkezdték napi tevékenységüket, míg az erdei madarak csak a napfelkeltével ébredtek. A városi rigók ráadásul körülbelül kilenc perccel később fejezték be a napjukat, ami azt jelenti, hogy mintegy 40 perccel hosszabb ideig aktívak naponta, mint erdei társaik.

A kutatók szerint eredményeik újból megerősítették azt az egyre inkább elfogadott tényt, hogy a kis- és nagyvárosok jelentős hatást gyakorolnak az emberek és az állatok biológiai órájára . A nemzetközi kutatócsoport úgy véli, további kutatásokkal kell megállapítani, vajon ezek a változások az egészségügyi rendellenességek magasabb előfordulásához vezethet-e, vagy jobb életfunkciókkal hozható összefüggésbe a vidéki területeken.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra