Honlapok, amelyekkel legyünk óvatosak

A hiteles egészségügyi tartalmak helyett a kétes hátterű, sokszor tévhiteket terjesztő honlapok kerültek előrébb a Google találati listáján.

A HáziPatika.com 2016-os kutatásából kiderült, hogy a páciensek 75 százaléka tájékozódik interneten, ha egészségüggyel, betegségekkel kapcsolatban érdeklődik, 48 százalékuk számára pedig az internet az elsődleges információforrás egészségügyi témákban. A legnagyobb internetes keresők találati listája alapvetően befolyásolja az emberek tájékozottságát, nem mindegy ugyanis, hogy a lista élén milyen honlapok szerepelnek. Az elmúlt hetekben azonban különös változások forgatták fel a megszokott sorrendet.

Az internetes információáramlás veszélyei "Egy jól edukált beteggel könnyebb együttműködni, hiszen például nem kell külön meggyőzni egy-egy gyógyszer szedésének a szükségességéről. Másfelől megvan ennek az árnyoldala is, mivel akadnak olyanok, akik ragaszkodnak az általuk az interneten fellelt információkhoz még akkor is, ha azok igazságtartalma igen csekély" - dr. Horváth Tamás fül-orr-gégész szerint hasznos, hogy az interneten egyre több egészségügyi információ érhető el szabadon, nem árt azonban az óvatosság, mert a betegeket sokan próbálják különféle tudományos alapokat nélkülöző eljárásokat és módszereket hirdetve kihasználni. Részletek itt.

A Hiteles Egészség-Kommunikációért Egyesület (HEKE) nyílt levélben hívta fel a figyelmet: a Google 2018. augusztusában és októberében is olyan változtatásokat eszközölt a keresési algoritmusában, ami komolyan érintette a találati sorrendet a különböző egészségügyi kulcsszavakra. A frissítés miatt a hosszú évek óta működő, hiteles tartalmat szolgáltató oldalak jelentősen visszaestek a találati listán, a helyükre pedig kétes hátterű, sokszor tévhiteket terjesztő oldalak kerültek fel. Ez többféle, furcsa találati listát is eredményezett: például a "HPV oltás" kulcsszóra keresésnél az első két találati helyen oltásellenes weboldalakat ad ki a Google keresője - hívta fel a figyelmet a HEKE.

A beteg emberek legtöbbje először az interneten keres rá a panaszaira
A beteg emberek legtöbbje először az interneten keres rá a panaszaira

Az egészségügyi tévhitek a legveszélyesebbek

Az álhírek terjedése világszerte a webes közeg egyik legkomolyabb problémáját jelenti, az egészségügyi tematikában pedig különösen veszélyes lehet. Az ellátórendszer túlterheltsége és a hosszú várólisták miatt ugyanis az emberek jelentős része először az internet segítségével próbálja megtalálni a panaszai mögött húzódó okokat. Számos oldal azonban ellenőrizhetetlen hátterű, és szakmailag is megalapozatlan információkat közöl tényként, ami az olvasókat könnyen eltérítheti a helyes terápiáktól.

Magyarország piacvezető egészségügyi portáljaként a HáziPatika.com küldetésének tekinti a tévhitek elleni harcot, és az olvasók hiteles tájékoztatását. " Te mindent beveszel? " címmel cikksorozatot is indítottunk , melyben összegyűjtöttük és megcáfoltuk a leggyakoribb, egészségünket érintő hiedelmeket. Munkánkat a 2017-ben alakult EgészségKommandó is elismerte, a szakmai stáb egy éve a "Hiteles Egészségügyi Weboldal 2017" pecséttel is kitüntetett minket. A szigorú kritériumoknak megfelelt, így hiteles weboldalként elismert oldalak listáját az alábbi linkre kattintva tekinthetik meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra