Koronavírus: hibrid vírust hoztak létre

Az immunrendszer szempontjából az új koronavírusra kísértetiesen hasonlító, de annál jóval ártalmatlanabb hibrid vírust hoztak létre genetikai módosítással amerikai kutatók. A mesterségesen létrehozott vírustól azt várják, hogy felgyorsítsa a világjárvány leküzdéséhez szükséges vakcinák és gyógymódok fejlesztését.

Különleges koncerten vizsgálják meg német kutatók, hogyan terjedhet az új koronavírus egy tömegrendezvény alkalmával. Részletek itt.

Mivel súlyos megbetegedést okozhat, az új típusú koronavírust (SARS-CoV-2) kizárólag szigorú biztonsági intézkedések mellett lehet tanulmányozni. A kutatóknak teljes testet fedő védőfelszerelést kell viselniük túlnyomásos légzőkészülékkel, illetve munkájukat egy többszörösen zárt, speciális szellőzőrendszerrel ellátott laboratóriumban végezhetik csupán. Habár ezek az óvintézkedések elengedhetetlenek a szakemberek védelméhez, nehézkes azonban a biztosításuk az összes érdekelt kutató számára, így végeredményben lassítják is a gyógyszerek és védőoltások kifejlesztését. E problémát segíthet feloldani a Washingtoni Egyetem St. Louis-i orvosi karának egy új eredménye.

Egy új, hibrid vírus segíthet felgyorsítani a koronavírussal kapcsolatos kutatásokat
Egy új, hibrid vírus segíthet felgyorsítani a koronavírussal kapcsolatos kutatásokat. Fotó: Getty Images

Mint arról a ScienceDaily beszámolt, a kutatók genetikailag módosítottak egy kevésbé veszélyes vírust, amelynek egy génjét lecserélték a SARS-CoV-2 egyik génjére. Ebből egy olyan hibrid született, amely hasonlóan támadja meg az emberi sejteket, mint az új koronavírus, illetve az immunrendszer által termelt antitestek is hasonló mértékben képesek felismerni, de kevésbé szigorú laboratóriumi biztonsági előírások mellett is kezelhető, vizsgálható. "Sosem kaptam még ennyire rövid idő alatt ennyi kérelmet egy tudományos anyag iránt" - árulta el Sean Whelan, az egyetem molekuláris mikrobiológiai intézetének vezetője, az eredményeket bemutató tanulmány egyik szerzője. Hozzátette, az új hibridből Argentínától Kanadáig számos ország kutatói számára szállítottak már mintákat, illetve Európából is kaptak erre vonatkozó megkereséseket.

Tüskét tettek egy veszélytelen vírusra

Whelan és kollégái a vezikuláris stomatitisz vírussal (VSV) kísérletezve kezdtek hozzá a SARS-CoV-2 ártalmatlanabb modelljének megalkotásához. Ezt a vírust gyakran használják laboratóriumi kísérletek során, mivel kevésbé veszélyes, illetve viszonylag könnyen manipulálható genetikailag. Elsősorban szarvasmarhákat, lovakat és sertéseket fertőz meg, embereket sokkal ritkábban, és ezekben az esetekben is csupán három-öt napig tartó, influenzaszerű megbetegedést okoz.

A vírusok különféle, a felszínükön elhelyezkedő fehérjék segítségével tudnak behatolni a sejtekbe. A kutatók eltávolították a VSV felszíni proteinjét kódoló gént, majd azt a SARS-CoV-2-ből vett, hasonló funkciójú génnel helyettesítették, amely a kórokozó jellegzetes megjelenését adó tüskefehérjét kódolja. A csere révén egy új vírus jött létre: ez éppúgy célozza meg a sejteket, mint az új koronavírus, de hiányoznak belőle azok a gének, amelyek a súlyos COVID-19-megbetegedésért felelősek. A hibridet a kutatók a VSV-SARS-CoV-2 névre keresztelték.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

COVID-19-túlélőktől vett vérmintából aztán koronavírus elleni antitesteket nyertek ki. Az ezekkel végzett kísérletek tanúsága szerint az antitestek képesek voltak a valódi SARS-CoV-2-höz hasonlóan beazonosítani a hibrid vírust, valamint éppolyan hatékonysággal tudták meggátolni azt is, hogy a kórokozó bejusson a sejtekbe. "Mindaddig, amíg egy vírus rendelkezik a tüskefehérjével, az emberi immunrendszer úgy viszonyul hozzá, mint a SARS-CoV-2-höz" - magyarázta Whelan.

Az új hibrid számos esetben megkönnyítheti és felgyorsíthatja az új koronavírus elleni védőoltások és kezelések kutatását, fejlesztését, valamint maga is potenciális jelölt arra, hogy egy hatékony oltóanyag része legyen. Whelan és kollégái ennek lehetőségét állatkísérletek során tervezik megvizsgálni a közeljövőben.

A legnagyobb félelmünk a koronavírus kapcsán, hogy egy családtagunk megfertőződik - derült ki egy új hazai felmérésből. A témáról részletesen az nlc.hu cikkében olvashat ide kattintva .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra